За неколку часа во Мексико убиени двајца кандидати за градоначалници, пронајдени се мртви во нивните автомобили

За-неколку-часа-во-Мексико-убиени-двајца-кандидати-за-градоначалници.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKДвајца кандидати за градоначалник на мексиканскиот град Мараватио се убиени за неколку часа, соопштија локалните власти.

Убиени се кандидатот на партијата Национална акција, Армандо Перез и кандидатот на Морена, Мигел Анхел Завала, пренесува АП. И двајцата се пронајдени мртви во нивните автомобили, соопшти агенцијата.

„Ова го покажува исклучително сериозното ниво на насилство и недостатокот на безбедност што преовладува пред најважните избори во историјата на Мексико“, напиша лидерот на Националната акција Марко Кортес на социјалните мрежи.

Од партијата „Морена“ изјавија дека убиството на Завала е „кукавички и осудувачки чин“.

Парламентарните избори во Мексико се закажани за 2 јуни годинава, а предизборната кампања официјално започнува во петок на 1 март.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK