(Видео) Милан кончено го победи Наполи во првенствен натпревар

Фудбалерите на Милан го совладаа актуелниот италијански шампион Наполи со резултат 1:0 во дербито од 24. коло на италијанската Серија А. Домашните ја забележаа шестата победа во последните седум првенствени натпревари, а немаат пораз во последните девет натпревари во италијанското првенство. Ова е прва победа на Милан на домашен терен против Наполи во Серија А по повеќе од девет години …

Continue Reading

(Видео) „Слоновите“ ја освоија титулата, Але херој на нацијата

Фудбалската репрезентација на Брегот на Слоновата коска на домашен терен стана шампион на Африка. Во финалето, Брегот на Слонова коска ја победи Нигерија со 2:1 (0:1). Апсолутен херој на „слоновите„ е Себастијан Але, фудбалер на кого кон крајот на 2022 година му беше дијагностициран рак. Напаѓачот на Борусија Дортмунд голото со кој на Брегот на Слоновата коска и го донесе …

Continue Reading

Aдвокат Митровски: Ако немало Северна не важела возачката. Поголем нон сенс НЕМА

Ако немало Северна не важела возачката. Поголем нон сенс НЕМА. Возачката е доказ дека сум положил возачки испит и поседувам валидна документација. И нормално да е со важечки рок односно да не е истечена. Република МАРС нека пишува- важеќка е бидејки суштината е дека е доказ дека сум оспособен да управувам со возило од категоријата која ја пишува на возачката. …

Continue Reading

Божиновски: Од среда Македонија ќе застане, севернава вештачка творба ќе ја парализира

Од среда Македонија ќе застане, севернава вештачка творба ќе ја парализира. Кажете им фала на сдсм, нивните гласачи и тие 600.000 морони кои гласаа на референдумот. И за сите овие седум години понижувања промена на име, обид за промена на јазик, идентитет, историја, што ја доведоа Македонија да ја гази кој како сака, да ја ограбува, ништи, омаловажува. Има 87 …

Continue Reading

Традиционално искачување на Клепа во чест на трагично загинатите планинари Калина и Александар

Седмо традиционално зимско искачување на врвот Клепа се одржа денеска во чест на македонски планинари Александар Миновски и Калина Велевска кои загинаа на денешен ден 11 февруари во 2018 година искачувајќи се на врвот Кајмакчалан. Околу 500 учесници од повеќе планинарски друштва од земјава и неколку од Србија денеска се искачија на врвот Клепа на 1150 метри надморска висичина, а …

Continue Reading

Падна дрво во шпански забавен парк, 14 повредени

Паѓањето на дрво на атракција во паркот ПортАвентура Ворлд во Каталонија во неделата повреди 14 лица, соопштија локалните власти. Несреќата се случила во приморската општина Вила-сека. Од 14 повредени, пет се хоспитализирани, од кои двајца се во критична состојба, соопшти каталонската служба за итни случаи во објавата на X. „Налетот на силен ветер“ предизвика пад на дрво во близина на …

Continue Reading

Сообраќајот во зимски услови по влажни коловози, снег со послаб интензитет на Попова Шапка

Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно во зимски услови, по влажни коловози. Врнежи од снег со послаб интензитет се бележат на Попова Шапка, но во моментов не преставуваат пречка за одвивање на сообраќајот, информираат од АМСМ. Сите патни правци во државата се проодни, а на одредени патни правци кои поминуват низ клисури и усеци можна е појава на поситни …

Continue Reading

Макрон не замина за Украина од безбедносни причини

Претседателот на Франција, Емануел Макрон ја одложи посетата на Украина поради безбедносни причини, соопшти Елисејска палата. Исто така е одложен и Француско-украинскиот бизнис совет „Медеф Интернешнл“, што требаше да се одржи за време на посетата на Макрон на Украина. Макрон на 13 февруари требаше да оди во „симболична посета“ на Одеса, град делумно изграден од Французите, а потоа да го …

Continue Reading

Арсенал го демолираше Вест Хем во лондонското дерби

Фудбалерите на Арсенал славеа убедливо како гости против Вест Хем (6:0), во натпреварот од 24. коло на Премиер лигата. Избраниците на Микел Артета го добија лондонското дерби многу полесно од очекуваното, пред се благодарение на фуриозниот финиш на првото полувреме. „Топџиите“ во простор од 15 минути постигнаа четири гола, а потоа за кратко време постигнаа уште два и со тоа …

Continue Reading