Уште една промена во врвот на украинската армија, назначен е нов началник на Генералштабот

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, го назначи генерал-мајор Анатолиј Бархилевич за нов началник на Генералштабот, по разрешувањето на Серхи Шаптала. Во своето видео обраќање, Зеленски го опиша Бархилевич како „искусен поединец кој ги разбира задачите на оваа војна и целите на Украина“, пренесува Ројтерс. Тој рече дека именувањето е извршено по препорака на новиот врховен командант на вооружените сили на …

Continue Reading

Ковачевски од Панелот на Фридрих Еберт: Гласот за СДСМ на изборите е глас за европска иднина на државата

Постои позитивен моментум за проширување на Европската Унија што доаѓа од високи претставници на Унијата и сакаме да бидеме меѓу оние земји што ќе се приклучат порано. Значајната и недвосмислена поддршка од СР Германија и посебно од канцеларот, Олаф Шолц, за брза интеграција на Северна Македонија и на целиот Западен Балкан во ЕУ, како и изјавите на претседателката на Европската …

Continue Reading

Поранешниот премиер Имран Кан од затвор прогласи победа на изборите

Поранешниот пакистански премиер Имран Кан од затвор прогласи победа на општите избори во земјата, преку аудио-визуелна порака направена со помош на вештачка интелигенција (АИ). Во пораката објавена на платформата X, Кан го отфрли тврдењето на неговиот ривал, поранешниот премиер Наваз Шариф, за победата на неговата партија PLM. Кан ги повика своите приврзаници да ја прослават постигнатата победа, и покрај, како …

Continue Reading

Се огласи Залужни за првпат по разрешувањето

Поранешниот врховен командант на вооружените сили на Украина, генерал Валериј Залужни, за првпат се огласи на Телеграм по неговото разрешување, истакнувајќи дека моментално не извршува никаква функција. – Честа и одговорноста ја чувствувам пред секој бранител на Украина и покрај тоа што моментално не ја извршувам функцијата – напиша тој. Украинскиот претседател Володимир Зеленски ден претходно најави оставка на Залужни …

Continue Reading

Во Вашингтон, Шолц го повика американскиот Конгрес да ја деблокира помошта за Украина

Германскиот канцелар Олаф Шолц во Вашингтон го повика американскиот Конгрес да ја деблокира финансиската помош за Украина. „Би било добро помошта да биде достапна многу брзо, бидејќи без придонесот на САД, ситуацијата во Украина би била многу, многу комплицирана“, изјави Шолц за новинарите пред средбата во Белата куќа со претседателот Џозеф Бајден. Шолц ја нагласува итноста за зголемување на воената …

Continue Reading

Средба на министерот за внатрешни работи Панче Тошковски со амбасадорот на Кралството Белгија Н.Е Фредерик Мерис

Министерот за внатрешни работи Панче Тошковски оствари работна средба со амбасадорот на Кралството Белгија Н.Е. Фредерик Мерис. На средбата министерот Тошковски го запозна амбасадорот Мерис за активностите кои во моментов се преземаат во министерството за внатрешни работи како дел од техничката Влада, а се во насока на спроведувањето на изборите процеси кои ни претстојат, како и правата и обврските кои …

Continue Reading

Тасевска: ДПМНЕ нема никогаш да признае дека СДСМ ја врати државата на мапата на прогресивниот свет

„ДПМНЕ нема никогаш да признае и да прифати дека благодарение на СДСМ нашата земја се врати на мапата на прогресивниот свет“, порача при реплика од собраниската говорница пратеничката на СДСМ Лидија Тасевска, наведувајќи повеќе факти и показатели. „Според последниот извештај на Глобалниот индекс за мир, институтот за економија и мир, нашата земја е рангирана на 38 место, пред нас од …

Continue Reading

(Видео) Додека Бајден се бранеше дека има добра меморија, направи уште еден гаф: ги помеша претседателите на Египет и Мексико

Американскиот претседател Џо Бајден направи уште еден гаф на прес-конференција кога ги помеша претседателите на Египет и Мексико. – Како што знаете, на почетокот мексиканскиот претседател Сиси не сакаше да ја отвори границата за да дозволи хуманитарна помош да влезе во Газа. Разговарав со него. Го убедив да ја отвори портата – рече Бајден на конференцијата. Проблемот е што претседателот …

Continue Reading

Ги запознаваме ретките болести во охридско – струшкиот регион 2024 – АИД ВО ДЕТСТВОТО

Во месецот со најмалку дена во годината, во месецот кој оваа година е редок по своите ретки 29 дена и во месецот кој пациентите со ретки болести го идентификуваат како СВОЈ, по шести пат ќе се обидеме поблиску да Ве запознаеме со ретките болести од кои заболува и со кои се соочува и живее населението од нашиот охридско – струшки …

Continue Reading