Поранешниот премиер Имран Кан од затвор прогласи победа на изборите

Поранешниот-премиер-Имран-Кан-од-затвор-прогласи-победа-на-изборите.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПоранешниот пакистански премиер Имран Кан од затвор прогласи победа на општите избори во земјата, преку аудио-визуелна порака направена со помош на вештачка интелигенција (АИ).

Во пораката објавена на платформата X, Кан го отфрли тврдењето на неговиот ривал, поранешниот премиер Наваз Шариф, за победата на неговата партија PLM.

Кан ги повика своите приврзаници да ја прослават постигнатата победа, и покрај, како што вели, пресметка со неговата партија.

Независните кандидати поддржани од Кан освоија најмногу гласови на изборите во четвртокот, и покрај тоа што тој беше во затвор и неговата партија беше забранета на гласачките ливчиња.

Претходно денеска Шариф објави дека неговата партија Пакистанската муслиманска лига победила на парламентарните избори во земјата, но не откри колку пратенички места освоила.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK