Ковачевски од Панелот на Фридрих Еберт: Гласот за СДСМ на изборите е глас за европска иднина на државата

Ковачевски-од-Панелот-на-Фридрих-Еберт-Гласот-за-СДСМ-на.jpeg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПостои позитивен моментум за проширување на Европската Унија што доаѓа од високи претставници на Унијата и сакаме да бидеме меѓу оние земји што ќе се приклучат порано. Значајната и недвосмислена поддршка од СР Германија и посебно од канцеларот, Олаф Шолц, за брза интеграција на Северна Македонија и на целиот Западен Балкан во ЕУ, како и изјавите на претседателката на Европската комисија Урсула Фон дер Лајен, но и претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, предизвикаа посебен интерес, бидејќи се повик за пристапување во ЕУ до 2030 година, по приклучувањето на Хрватска во 2013 година, констатираше вечерва претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски.

„Зборуваме, не само за интеграција сама по себе, туку и за градење економска перспектива, градење социјална правда и градење демократија“, порача претседателот Ковачевски.

Претседателот на СДСМ зборуваше за актуелни прашања за државава, регионот и ЕУ, на Панел-дискусијата што се реализира вечерва во Скопје, во организација на германската фондација Фридрих Еберт, на тема „Прогресивни политики – одговор на предизвиците на земјите од Западен Балкан“.

Претстојните избори во Северна Македонија, како што порача Ковачевски, се од особено значење бидејќи тие ќе го одредат курсот на земјата за претстојната деценија – дали државата ќе влезе во ЕУ или граѓаните уште многу години ќе останат во темнина.

Верувам, рече Ковачевски, дека нашите граѓани ја препознаваат оваа историска можност за Северна Македонија, во однос на напредокот и членството во ЕУ и ќе дадат поддршка да ја формираме и следната проевропска влада. Одложувањето на преговорите со ЕУ го става во застој и реформскиот процес според стандардите на ЕУ. Гласот за СДСМ на изборите е глас за европска иднина на државата, рече Ковачевски.

„Она што го имаме денес, денес имаме земја која мина низ најголемата пандемија, економска и енергетска криза во изминатите 4 години. Се воведоа и дадоа ефект јасни социјалдемократски политики“, нагласи премиерот Ковачевски, додавајки дека минималните плати се 100% повисоки, пензиите за 50% повисоки, просечната плата 60% повисока, стапката на невработеност од 24% се искачи на 12,8%, инвестициите се над 600 милиони евра, невработеноста кај младите се намали од 44% до 24%, а државата стана членка на НАТО и почна преговори со ЕУ после 17 години.

На Панел-дискусијата се разговара и за предностите на социјалдемократските политики, како и за последиците од националистичките политики.

Во таа насока, претседателот Ковачевски оцени дека единствената движечка сила и кохезивен фактор на регионот е интеграцијата во ЕУ, бидејки војната во Украина покажа дека борбата за европските вредности не е завршена. И таа борба, како што нагласи, е подеднакво важна и за Западен Балкан.

Ковачевски оцени и дека на национализмот и обидите за отворање конфликтни прашања дома и во регионот, Владата предводена од СДСМ одговори со разум, дијалог и компромис а резултатите се стабилна држава и добрососедски односи.

Социјалдемократијата, прогресивните политики, социјалната инклузија и регионалната соработка се најдобриот одговор на национализмот, корупцијата и автократијата, порача претседателот на СДСМ, Ковачевски и додаде дека колективна одговорност на прогресивните, социјалдемократски сили во регионот и во Европа е да работат заедно за посилна и пообединета Европа.

На вечерашната Панел-дискусија во Даут-пашиниот амам се присутни и зборуваат и претседателот на Социјалдемократската партија на Германија, Ларс Клингбеил, потретседателката на Партијата на европски социјалисти (ПЕС), Радмила Шекеринска и социјалдемократски лидери на партии од регионот: Црна Гора, Србија, Албанија, Босна и Херцеговина, Косово.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK