(Видео) Тројца загинати, над 280 повредени при голема експлозија во погон за полнење гас

Видео-Тројца-загинати-над-280-повредени-при-голема-експлозија-во.jpeg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВо експлозија на гас во нелиценциран погон за полнење гас во главниот град на Кенија загинаа најмалку три лица, а други 280 беа повредени.

Пожарот избувнал кога камион кој превезувал гас експлодирал во областа Ембакаси во Најроби околу 23:30 часот по локално времe.

На видеото објавено на социјалните мрежи се гледа како експлозијата резултирала со огромна огнена топка.

Станбени згради, деловни објекти и автомобили беа оштетени во експлозијата.

Како резултат на тоа, три лица од Кенија за жал ги загубија животите додека беа на лекување во болницата во Западен Најроби.

Кениската влада, исто така, ќе работи со Црвениот крст за да обезбеди „најмалку два месечна кирија“ на оние чии домови се уништени, рече портпаролот Мваура, додавајќи дека владата исто така им помага на девет самохрани мајки заедно со 21 дете кои моментално бараат засолниште.во локалното воздухопловно училиште.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK