Израел ги уништи повеќето баталјони на Хамас, вели Нетанјаху

Нетанјаху-се-огласи-по-одлуката-на-Меѓународниот-суд-„Срамотни-обвинувања.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKИзраел ги уништи повеќето баталјони на Хамас – но некои останаа во градот Рафах во јужниот дел на Газа, изјави Бенјамин Нетанјаху.

Говорејќи на состанокот на владата, израелскиот премиер рече дека неговите сили ќе мора да се „справат“ со онаа што сè уште оперира на југот на енклавата.

Тој рече дека војската извадила 17 од 24 баталјони.

Стотици илјади луѓе побегнаа во јужниот дел на Газа откако Израел ја започна својата копнена операција по нападите на Хамас на 7 октомври.

Обединетите нации предупредија дека Рафах е „шпорет на очајот на притисок“ и дека хуманитарната ситуација продолжува да се влошува со снемување на медицински материјали, храна и вода.

Израел соопшти дека е решен да го уништи Хамас и да го спречи да се врати на власт во Газа.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK