Нетанјаху: Нападите во Газа би можеле да продолжат и во 2025 година

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека нападите врз Појасот Газа би можеле да продолжат во 2025 година, пренесува Анадолу. „Нетанјаху говореше за нападите на Израел врз Газа на состанокот во Биру Себа, во близина на Појасот Газа, на кој присуствуваа високи безбедносни и локални претставници“, објави израелскиот „Канал 12“. Наведено е дека Нетанјаху на официјалните претставници на состанокот им рекол …

Continue Reading

Триесет работници затруени од испарувања од лепак: инцидент во фабриката во Алексинац

Од хемиски испарувања вечерва се затруле триесетина работници на фабрика во Алексинац. Началникот на итната служба во Алексинац, Ненад Марковиќ, го потврди инцидентот. Имаме вкупно триесет повредени лица, тројца пациенти се со посериозна клиничка слика и во моментов ги префрламе во нишката болница“, најави Марковиќ. Според неофицијални информации работниците се затруле од испарувања од лепило при поставување на подни облоги.

Continue Reading

Почина тренерот Дејан Милојевиќ

Српскиот кошаркарски тренер Дејан Милојевиќ почина на 47-годишна возраст од срцев удар. Оваа информација ја потврди и Голден Стејт Вориорс каде Милојевиќ беше помошник тренер. На Милојевиќ му се слошило во вторникот вечерта додека вечерал во ресторан во Солт Лејк Сити, веднаш бил пренесен во најблиската болница, а потоа итно опериран. Веста брзо се прошири низ светот, а иако првично …

Continue Reading

Шварценегер приведен на аеродромот во Минхен

Познатиот холивудски актер Арнолд Шварценегер (76) е приведен на аеродромот во Минхен, јавуваат германските медиуми. Актерот од Лос Анџелес патувал за Германија, но на аеродромот го запреле цариниците и му бил претресен багажот. Според неколку германски портали, во куферот на Шварценегер пронашле луксузен часовник, по што започнала истрага.

Continue Reading

„Јас сум најнапаѓана личност во Македонија“: Арсовска стана претседателка на Нова алтернатива

Јас сум најнапаѓана личност во Македонија. Сите напади врз мене и моите соработници се инспирирани од многу страв. Ако сме толку небитни, зошто тогаш нè напаѓаат? рече градоначалничката на Скопје Данела Арсовска, на конвеција на партијата Нова алтернатива вечерва во хотелот „Континентал“ во Скопје, на која таа беше промовирана како нејзина нова претседателка. „Ние имаме луѓе на кои што граѓаните можат …

Continue Reading

Арсовска само преку превара може да стане лидер на партија, велат од ВМРО-ДПМНЕ

Од сите вести за формирање на партијата на Данела Арсовска главна вест секаде е присуството на Миле Зечевиќ, кој е и идеен творец на таа партија. Оттука може да се сфати колку всушност тежи таа партија кога главна вест за нејзиното формирање е присуство на секретарот на СДС, велат од ВМРО-ДПМНЕ, „Воедно е јасно дека Арсовска само преку превара може …

Continue Reading

Galaxy S24 Ultra создава нови стандарди за издржливост и визуелна јасност на екраните со Gorilla® Armor на Corning®

Corning овозможува невидена издржливост и максимално визуелно искуство на најновиот водечки паметен телефон на Samsung со неговото најцврсто, најотпорно на гребење и оптички најнапредно стакло Gorilla® досега – Samsung Electronics Co., Ltd. и Corning Incorporated (NYSE: GLW) денес најавија дека уредите Galaxy S24 Ultra ќе го имаат новиот Corning® Gorilla® Armor надворешен материјал. Стаклото Gorilla Armor нуди неспоредлива комбинација на …

Continue Reading

Влезете во новата ера на мобилна вештачка интелигенција со серијата Samsung Galaxy S24

Дизајнирана да го подобри секојдневното искуство, од комуникација без препреки и креативност до сила за повеќе можности, Galaxy AI ја трансформира легендарната серија S за иднината – Samsung Electronics денес ги претстави уредите Galaxy S24 Ultra, Galaxy S24+ и Galaxy S24, нудејќи нови мобилни искуства со Galaxy AI1. Серијата Galaxy S го предводи патот кон нова ера, која засекогаш ќе …

Continue Reading

Маж пронајден мртов на фарма во Прилепско, делови од телото му биле изедени од свињи

Прилепчанец на 80-годишна возраст претпладнето е пронајден мртов во двор на фарма на периферијата на Пирлеп, крај стариот пат за Битола. Итната медицинска помош констатирала смрт, но и дека делови од неговото тело биле изедени од свињи. Увид направија полицијата и основен јавен обвинител кој нареди обдукција за да се констатираат причините на смртта на прилепчанецот. Екипата на Итната медицинска …

Continue Reading