Пејачка од Бјелина загина во Дубаи: паднала од 24 кат на зграда

Андријана Лазиќ почина на 28-годишна возраст, додека била на одмор со своите пријатели. Андријана Лазиќ загина во страшна трагедија која се случи на 10 јануари, кога падна од 24 кат во Дубаи. Оваа млада пејачка од Бјелина, Република Српска, на 7 јануари со другарките заминала во Дубаи, а три дена подоцна починала, дознава Телеграф.рс. Андријана била на почетокот на својата …

Continue Reading

Грковска – Гир: Политиките за добро владеење се клучни за пристапувањето во ЕУ и за развој на општеството

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, денеска одржа средба со шефот на мисијата на Европската Унија во земјава, Дејвид Гир, на која се разговараше за активностите кои ги спроведува Кабинетот кој таа го предводи и за низа актуелни прашања поврзани со реформските процеси, кои се клучни за пристапување кон ЕУ и се основа …

Continue Reading

Крајот ви се ближит, ама крај на глупостите ваши нема: Пецаков ѝ одговори на Кузеска

По обвинувањата дека градоначалникот на општина Охрид, Кирил Пецаков, финансирал ракометен клуб во кој бил основач, се огласи Пецаков со демант кој ги отфрла тврдењата на СДСМ и Левица и ги нарекува лажни. „Јас сум го основал клубот во 2011 година и сум бил капитен на клубот се до 2016 година. Во 2013 со основачки влог од 25 000 € …

Continue Reading
Времето денес нестабилно со повремен пороен дожд и грмежи

Времето утре ќе биде променливо облачно со повремен слаб дожд

Променливо облачно и потопло со повремени врнежи од дожд, особено во западните делови каде ќе бидат пообилни. Ќе дува умерен до засилен ветер од јужен правец (над 60 км/час). Минималната температура ќе биде во интервал од 3 до 8, а максималната ќе достигне од 12 до 18 степени. Во Скопје променливо облачно со повремен слаб дожд. Ќе дува слаб до …

Continue Reading

Камион усмрти пет пешаци откако доживеале сообраќајка: трагедија на заледен автопат во САД

Пет лица загинаа кога камион ги покоси среде автопат во североисточна Пенсилванија, покриен со снег. Тие тргнале пеш и ги оставиле возилата поради судир, соопшти американската полиција. Комбето поради снегот се лизнало и удрило во оградата на патот, и автомобилот кој налетал на него. Луѓето ги оставиле излетаните возила и тргнале пеш да излезат од патот, но биле покосени од …

Continue Reading

Доналд Трамп и Ники Хејли се изедначија во Њу Хемпшир

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп и поранешната гувернерка на Јужна Каролина Ники Хејли се изедначени во Њу Хемпшир на помалку од една недела пред внатрепартиските избори за претседателска номинација на Републиканската партија, според истражувањето на Американската истражувачка група, додека според истражувањето на Сафолк Универзитетот и телевизијата Ен-Би-Си, Трамп води. Трамп и Хејли имаат поддршка од по 40 отсто од републиканците, …

Continue Reading

Кралот Чарлс следната недела ќе оди на операција

Кралот Чарлс „барал третман за зголемена простата“, според Бакингемската палата. Според Скај њуз, во соопштението објавено од палатата, се наведува: „Заедно со илјадници мажи секоја година, кралот бараше третман за зголемена простата“. „Следната недела кралот ќе оди во болница на корективна процедура. Јавните ангажмани на кралот ќе бидат одложени за краток временски период“, се наведува во соопштението.

Continue Reading

Тренчевска: Насилството не е приватна работа затоа се стремиме сервисите да бидат присутни во сите населени места

Потпишан нов меморандум за тесна соработка помеѓу Министерството за труд и социјална политика и Здружението Иницијатива за правата на жените од Шуто Оризари – Скопје. Меморандумот беше потпишан од страна на министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска и извршната директорка на здружението Салија Беќир Халим. Со потпишувањето ќе се овозможи унапредување на положбата на жените жртви на семејно …

Continue Reading

Во Тетово, маж со возило се качил на тротоар и ги довел во опасност пешаците, оштетил неколку столбови

СВР Тетово поднесе кривична пријава против М.М.(57) од с.Горно Палчиште, општина Боговиње, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „предизивикување општа опасност“. На 18.12.2023 во Тетово, пријавениот со патничко моторно возило „фолксваген пасат“, кое го управувал, се качил на тротоар и ги довел во опасност пешаците кои се наоѓале на тротоарот, при што оштетил неколку столбови.

Continue Reading