Удрил во пешак, па во камион за ѓубре: детали од вчерашната сообраќајка кај Деве Баир

На магистралниот пат Граничен премин „Деве Баир“ – Крива Паланка вчера попладне се случи сообраќајна несреќа во која едно лице се здоби со тешки телесни повреди и е пренесено во болница, соопшти Министерството за внатрешни работи. – На 13.01.2024 околу 15.40 часот, било пријавено дека на магистралниот пат Граничен премин „Деве Баир“ – Крива Паланка, се случила сообраќајна несреќа во …

Continue Reading

Левица: Успешната приказна ,,Еуроникел” на Заев и Анѓушев повторно е под стечај

Вработените во ,,Еуроникел Индустри: повторно останаа без работа. Откако на почетокот на декември, Комерцијална банка ја активираше хипотекарната гаранција во вредност од речиси 38 милиони евра, банката стана сопственик на комбинатот. Сега најуспешната приказна на стечај, како што помпезно ја најавуваа поранешните функционери Заев и Анѓушев, повторно е пред стечај, вели Левица. „На вработените не им се исплатени три плати …

Continue Reading

„Треба од срце да ги цениме и да им аплаудираме“ – иранскиот претседател ги пофали Хутите кои САД ги смета за терористи

Иранскиот претседател ги пофали активностите на јеменските Хути откако САД и Велика Британија започнаа напади против бунтовничката група како одмазда на нападите врз бродовите во Црвеното Море. Ебрахим Раиси рече дека борците го бранат „угнетениот и силен народ на Палестина“. „Треба од се срце да го цениме и да му аплаудираме на Јемен, кој храбро стои против ционистичкиот режим“, додаде …

Continue Reading

Ѓоковиќ: Пред Прижмиќ е голема кариера, се надевам дека некогаш ќе ме покани во неговиот бокс

Новак Ѓоковиќ мина низ пекол во првото коло на Австралија опен. Десеткратниот победник на овој турнир, мина четири часа на теренот и во четири сета го победи 178. на АТП листата, тинејџерот од Хрватска, Дино Прижмиќ. Првиот светски рекет го одигра најдолгиот меч во кариерата, кога станува збор за прво коло на некој грен слем. По мечот испрати низа комплименти …

Continue Reading

ВМРО-ДПМНЕ: Секогаш кога се открива криминал, СДС се вадат дека се загрозува истрагата

Секогаш кога се открива криминал или злоупотреба, СДС се вадат дека се загрозува истрагата или дека се злоупотребува настанот, велат од ВМРО-ДПМНЕ. „Испумпувањето на милиони од буџетот преку фиктивни фактури за поврат на ДДВ неможело да помине без знаење на власта. И кога ВМРО-ДПМНЕ обелодени, тие се вадат дека се попречува истрагата. Не постои сериозен криминал во изминатите 7 години …

Continue Reading

(Во живо) По 52 години Данска доби нов крал: Маргарет Втора абдицираше и го предаде тронот на својот син

Фредерик X сега е крал на Данска, по формалната абдикација на неговата мајка, кралицата Маргарет Втора. Кралицата Маргрет Втора потпиша историска абдикација по 52 години како монарх, објави данската телевизија ДР. Денешниот трансфер на власта започна кога престолонаследникот Фредерик и принцезата Мери, заедно со нивниот син принцот Кристијан, се упатија кон замокот Кристијансборг. Поворката започна со членови на кралското семејство …

Continue Reading

Божиновски: Има еден потценувачки феномен, као ние не сме запад, заостанати

Има еден потценувачки феномен, као ние не сме запад, заостанати. Немаме Шекспир, ни палати, ни дворци. И нема, немаат ни Африка, нема ни пола свет за да може некаде да има и Шекспир и палати и дворци и култура некаде мораше да се плаќа таа лагодност со крв. Новите Шекспири ќе се раѓаат онаму каде што некогаш течело крв, кај …

Continue Reading

Проф. Ванковска: Трката во вооружување на Балканот не престанува и покрај очајната економска и социјална состојба

Трката во вооружување на Балканот не престанува и покрај очајната економска и социјална состојба. Дел од причините се внатрешни, односно играње на картата на политика на стравот, придржување до старата филозофија дека единствена одбрана е воената, а соседите се милитантни, но и поради фактот дека војските се и натаму едни од најпрестижните институции (таму каде што граѓаните не веруваат во …

Continue Reading

Реакција на ВМРО-ДПМНЕ: Машините набавени од Битола и Велес се најсовремени, ако тоа е криминал, тогаш зошто СДС молчи за Центар и Струмица кои набавија исти такви машини

Набавката на машините за бележење на хоризонтална сигнализација во општините Битола и Велес е според сите законски норми и прописи. Машините се произведени од најреномираната фирма во областа GRACO од САД, и истите се најдобри во својата област, реагира ВМРО-ДПМНЕ. Оттаму велат дека е дезинформација оти за 2.950.000 денари е набавена една машина. Вистината е дека се набавени две машини. …

Continue Reading