28 годишен маж од скопско почина од струен удар

28 годишен маж со иницијали М.Д. од скопското село Елово е пронајден мртов во објект во селото Маркова Сушица лоцирано во околината на Скопје. Случајот бил пријавен во Секторот за внатрешни работи (СВР) Скопје пред два дена. Телото на починатиот било предадено на обдукција, по што било констатирано дека смртта настанала како последица од струен удар.

Continue Reading

Демант од УЈП за изнесните наводи на ВМРО-ДПМНЕ

Управата за јавни приходи остро ги демантира наводите од страна на ВМРО ДПМНЕ, во кои се изнесуваат невистини за работата на УЈП и постапката која што ја водат надлежните институции за злоупотреба на даночниот систем, велат од УЈП. „Изнесувањето неточни и лажни информации од страна на ВМРО ДПМНЕ со кои се манипулира и доведува во заблуда јавноста, нанесува штета на …

Continue Reading

Реакција на ВМРО-ДПМНЕ: Срамота е СДС да зборува за здравство на немање лекови и скандалот со Онклогија

Срамота е СДС да зборува за здравство на немање лекови и скандалот со Онклогија, велат од ВМРО-ДПМНЕ. „Не само што со години болните од цистична фиброза молат за Трикафта, туку и најосновна терапија како инсулин е во често доцнење. Пациентите во голем број наврати се принудени сами да купуваат и средства за апликација на лек. СДС на здравството гледа како …

Continue Reading

СДСМ вложува во здравството, создава подобри услови за лекување на граѓаните, рече Коциќ

СДСМ континуирано вложува во унапредување и модернизација на здравството како многу важен сегмент. Од една страна, преку бројни капитални инвестиции создаваме подобри услови за лекување на граѓаните, изјави Ненад Коциќ, пратеник на СДСМ. „Само овие неколку денови клиника за хируршки болести „Св. Наум Охридски“, е модернизирана со набавка на нови апарати, во вредност од 1 милион евра, обезбедени од Владата …

Continue Reading

(Видео) Како во хорор филм: лавата почна да голта куќи во Исланд

Вулкан еруптираше во близина на рибарскиот град Гриндавик во југозападен Исланд, помалку од еден месец од претходната ерупција во областа. Синоќа властите наредија евакуација на неколку илјади жители, со забрана за нивно враќање во наредните три недели. Ерупцијата започна утрово. Цело утро се работеше на изградба на бариери од земја и карпи за да се спречи лавата да стигне до …

Continue Reading

100 дена војна меѓу Израел и Хамас: Газа во урнатини, илјадници мртви, а регионот оди во непредвидлив конфликт

Сто дена откако вооружените лица на Хамас го започнаа најсмртоносниот напад во историјата на Израел, десетици илјади Палестинци се убиени, Газа е во урнатини, а Блискиот Исток се лизга кон поширок, понепредвидлив конфликт, објави Ројтерс. И за Израелците и за Палестинците, војната е траума која изгледа ќе трае со години, продлабочувајќи го непријателството и недовербата што стојат на патот на …

Continue Reading

Џирона освои само бод кај Алмерија

Foto/ EPA Фудбалерите на Алмерија и Џирона ремизираа без голови во 20. коло од шпанската Ла Лига. Џирона е најголемото изненадување во Шпанија оваа сезона, во дуелот со „фенрџијата“ влезе од првата позицја, но не успеа да победа. Според она што се случуваше на теренот, Алмерија заслужи, но не успеа, да дојде до првата победа во сезоната. Само во првиот …

Continue Reading

Шестмина повредени во сообраќајна незгода во Струмица

Шест лица се повредени во сообраќајна несреќа што се случила утрово во 03:40 часот на булеварот „Маршал Тито“ во Струмица, соопштија од СВР Струмица. Во несреќата учествувале три автомобили со струмички регистарски таблички-„ауди“ управувано од К.Р. (25) од Струмица, „опел астра“ управувано од К.Ш. (29) од село Гечерлија, струмичко и „бмв“ управувано од А.С. (26) од село Ангелци, струмичко. Како …

Continue Reading

Двајца битолчани во ист ден, на различно место, искасани од кучиња скитници

Двајца битолчани искасани среде Битола од кучиња скитници, стои во билтенот на Министерството за внатрешни работи. „На 13.01.2024 во 13.00 часот во СВР Битола, Т.Т.(71) од Битола пријавил дека на ул. „Широк Сокак“ во Битола бил каснат од куче скитник. На 13.01.2024 во 16.45 часот во СВР Битола, С.Ч.(38) од Битола пријавил дека на ул. „Филип Втори Македонски“ во Битола …

Continue Reading