(Видео) Гангстери со митралези упаднаа во ТВ студио на Еквадор, прекината програма во живо

Тешко вооружени гангстери упаднаа во студиото на една голема телевизиска станица во Еквадор за време на програма во живо додека криминалните банди почнаа серија навидум координирани напади низ јужноамериканската земја. Носејќи пиштоли, митралези и динамит, маскирани криминалци упаднаа во седиштето на мрежата TC Televisión во најголемиот град во Еквадор, Гвајакил, околу 14 часот по локално време. Весникот Ел Универзо пишува …

Continue Reading

Објавени над 600 страници од судењето за Епштајн, жртвата откри: „Имав секс и со друг принц, Клинтон двапати го посети островот“

Сведоштвата на Џефри Епштајн, Вирџинија Џуфре, Гислајн Максвел и жртвата Сара Ренсом беа објавени денеска во последната рунда незапечатени судски досиеја. Во изјавата објавена од судот денес, жената која го обвини принцот Ендрју, Вирџинија Џуфре, тврди дека имала секс со член на друго кралско семејство на југот на Франција кога имала 17 години, но не го знаела неговото име. Џуфре …

Continue Reading

Министерот за одбрана на САД бил хоспитализитан поради рак – криеше дека е болен, а не знаел ниту Бајден

На американскиот министер за одбрана Лојд Остин му бил дијагностициран рак на простата. „На министерот за одбрана Лојд Остин во декември му беше дијагностициран рак на простата и беше подложен на минимално инвазивна процедура за лекување. Министерот Остин без проблем се опорави од операцијата и следното утро се врати дома. Ракот на простатата му е откриен рано, а неговата прогноза …

Continue Reading

Фатен тетовец кој избегал од Идризово

Полицијата денес во Блок 70 во Тетово, го приведе 36-годишниот Р.А. од тетовско Одри, по кого била распишана потерница за доиздржување на затворска казна во Казнено-поправната установа Затвор Идризово во Скопје од 3 години, 11 месеци и 28 дена. Тој ќе биде спроведен во оваа установа, а бил осуден за сторено кривично дело “тешка кражба” и “обид за тешка кражба”. …

Continue Reading

Десет години по кобната несреќа нови детали за состојбата на Шумахер

Десет години по страшната несреќа на скијање во која легендата на Формула 1, Михаел Шумахер се здоби со сериозни повреди на главата, конечно е откриена една позитивна вест за неговото здравје. „Слушам информации само од втора рака. Слушам од луѓето од Ф1 дека успева да седи на масата за вечера, но не знам дали е тоа вистина. Можам да читам …

Continue Reading

Хекуран Асани е новиот предлог на Владата за директор во М-НАВ

Хекуран Асани е новиот предлог на Владата за дирекор на М-НАВ. Со тоа, Владата ја промени првичната одлука од денешната седница кога го предложи Илир Мехмеди кој не ги исполнуваше условите за функцијата. Од Владината прес-служба информираа дека Владата му препорача на надзорниот одбор на „М-НАВ“ да ги разреши досегашните директори, Фахрудин Хамиди и Љубе Стаменковски, а на нивните позиции …

Continue Reading

Масовниот убиец Брејвик се расплака на суд: „Секој ден во затвор е ноќна мора, се каам!“

Брејвик ја тужи државата во обид да стави крај на неговата изолација и ограничување на комуникацијата со надворешниот свет Андерс Беринг Брејвик, екстремно десничарскиот терорист кој уби 77 луѓе во Норвешка во 2011 година, во вторникот пред судот изјави дека му е жал за она што го направил и се скрши во солзи, велејќи дека животот во самица е ноќна …

Continue Reading

Вонредна состојба на Еквадор: озлогласен нарко бос избега, во затворите избија немири, чувари се држат за заложници

Еквадор прогласи вонредна состојба кога еден од најопасните криминалци во земјата исчезна од својата ќелија, додека во затворите ширум земјата избија немири во кои затворските чувари беа совладани и земени како заложници. Илјадници војници и полицајци трагаат по Адолфо Масијас, познат како Фито, осудениот водач на моќната нарко банда Лос Чонерос. 44-годишниот нарко бос исчезна во неделата од затворот во …

Continue Reading

Во Германија започнува голем тридневен штрајк, се заканува колапс

Машиновозачите на Германската железница (ДБ) вечерва стапуваат во тридневен штрајк со цел да го принудат работодавачот да направи отстапки во тековните преговори за колективниот договор. „Овој штрајк нема легитимитет и затоа правиме се за доброто на нашите корисници“, објасни претставникот на работодавачите на ДБ, Флоријан Вех, кој го иницираше барањето за одложување на штрајкот пред надлежните судови. Тој најави повторна …

Continue Reading