Министерот за одбрана на САД бил хоспитализитан поради рак – криеше дека е болен, а не знаел ниту Бајден

Министерот-за-одбрана-на-САД-бил-хоспитализитан-поради-рак-–.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKНа американскиот министер за одбрана Лојд Остин му бил дијагностициран рак на простата.

„На министерот за одбрана Лојд Остин во декември му беше дијагностициран рак на простата и беше подложен на минимално инвазивна процедура за лекување. Министерот Остин без проблем се опорави од операцијата и следното утро се врати дома. Ракот на простатата му е откриен рано, а неговата прогноза е одлична“, се вели во изјавата.

Остин потоа беше хоспитализирам на 1 јануари „со компликации од процедурата на 22 декември, вклучително и гадење со силна болка во стомакот, колкот и нозете“, изјавија официјалните лица.

Откако во јавноста стигна информацијата дека Остин е хоспитализиран, настана скандал бидејќи никој од највисоките функционери – дури ни самиот американски претседател Џо Бајден – не знаел ништо за неговата состојба.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK