Вонредна состојба на Еквадор: озлогласен нарко бос избега, во затворите избија немири, чувари се држат за заложници

Вонредна-состојба-на-Еквадор-озлогласен-нарко-бос-избега-во-затворите.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЕквадор прогласи вонредна состојба кога еден од најопасните криминалци во земјата исчезна од својата ќелија, додека во затворите ширум земјата избија немири во кои затворските чувари беа совладани и земени како заложници.

Илјадници војници и полицајци трагаат по Адолфо Масијас, познат како Фито, осудениот водач на моќната нарко банда Лос Чонерос.

44-годишниот нарко бос исчезна во неделата од затворот во пристанишниот град Гвајакил каде ја отслужуваше казната. Наскоро требало да биде префрлен во објект со максимална безбедност во истиот град. Еквадорскиот претседател Даниел Нобоа вчера прогласи вонредна состојба од 60 дена.

„Помина времето кога осудените за трговија со дрога, атентати и организиран криминал и кажуваа на владата што да прави“, рече тој. Нобоа (35), кој беше избран во ноември со ветување дека ќе го сузбие насилниот криминал, рече дека неговата влада им наредила на војската и полицијата да преземат акција.

„Нема да преговараме со терористите и нема да запреме додека не го вратиме мирот на Еквадорците“, рече тој. Во последниве години оваа јужноамериканска земја се соочи со бран на насилство, а владите беа немоќни во обидот да го спречат организираниот криминал, пишува Гардијан.

Затворските власти во Еквадор потврдија дека чуварите биле земени како заложници во пет затвори ширум земјата, без да дадат дополнителни детали. Непроверените снимки од социјалните мрежи наводно покажуваат маскирани членови на банда со нож како заложници ги држат гувернерите на затворот додека читаат изјави во кои бараат од претседателот Нобо „да внимава на нивните животи и безбедноста“.

„Ние сме татковци, глави на семејства, во многу случаи ги разбираме вашите постапки, но ве предупредуваме затоа што не се грижите за нас кои сме на боиштето, пред куршуми“, велат заложниците. Обвинителството на Еквадор објави дека двајца функционери се уапсени под сомнение дека му помогнале на Масијас да избега.

Масијас отслужува 34-годишна затворска казна од 2011 година, осуден за трговија со дрога, убиства и организиран криминал. Тој беше во затворот Гуајас 4, познат како Ла Регионален, во Гвајакил, пристанишен град. Лос Чонерос е една од еквадорските банди кои властите ги сметаат за одговорни за бранот насилство.

Безбедносните аналитичари велат дека бандата е поврзана со мексиканскиот картел Синалоа. Минатата година во Еквадор беше убиен претседателскиот кандидат Фернандо Вилависенсио. Пред неговата смрт, политичарот рече дека му се заканувале од бандата, но досега властите директно не го обвинија Масијас или неговата група дека стојат зад убиството.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK