Убиен маж кај Белата куќа

Полицијата во Вашингтон соопшти дека еден маж е убиен во пукање што се случи рано утринава на само неколку блока од Белата куќа. Во соопштението се наведува дека набргу по пријавувањето на пукањето, мажот бил пренесен во блиската болница, каде што била констатирана смрт, пренесува американскиот ТВ канал Фокс 5. „Инцидентот се случи утрото, на неколку блокови од Белата куќа. …

Continue Reading

Најчевска: Наместо ДУИ да биде под истрага за рекет и тероризам тие добиваат можност да именуваат нови кадри

Наместо ДУИ да биде под истрага заради рекет и тероризам тие добиваат можност да именуваат нови кадри кои ќе ги контролираат вработените, ги коментира предлозите за разрешување и именување професорката и аналитичарка Мирјана Најчевска. „Синдикатот на контролори на летање во М-НАВ бараше разрешување на Хамиди и Деари поради контроверзните одлуки за вработување на несоодветен кадар во компанијата кој не ги исполнува …

Continue Reading

Владата ги разреши државните правобранители во Струга и Скопје поради несовесно работење

На предлог на Државниот правобранител, односно Министерството за правда, на денешната седница на Владата се донесе одлука за разрешување на државните правобранители во подрачјата на Струга и Скопје, поради нестручно и несовесно вршење на функцијата. Владата одлучи Мирко Велјаноски да го разреши од должноста државен правобранител во Државното правобранителство на Република Северна Македонија за подрачјето Струга, поради нестручно и несовесно …

Continue Reading

Силното невреме преврте неколку камиони во Словенија

Силното невреме што денеска ја зафати Словенија преврте неколку камиони на регионалниот пат кај Поднанос, поради што сообраќајот се одвива многу отежнато. Според информациите, се превртеле камиони со возачи од Романија, Србија и Хрватска. Возачот од Хрватска имал 23-години и неговиот камион со преиколка при судар се превртел на десната пришто тој е хоспитализиран, но со полесни повреди.     …

Continue Reading

Се урна жичница во Австрија, има повредени

Се урна жичница во ски-центар во западна Австрија, при што се повредени четири лица, од кои едно е во животна опасност, соопшти полицијата. Како што се наведува, во зимскиот центар Ектал, во Тирол, дрво паднало на кабелот и ја срушило гондолата, пренесува „Кронен цајтунг“. Скијачкиот објект е привремено затворен, а тројцата повредени се пренесени во болницата Замс, додека тешко повредениот …

Continue Reading

Делегацијата на ЕУ: Да се истражи насилството врз персоналот во М-НАВ, а вработувањата да се засноваат врз искуство и квалификации

Делегацијата на Европската Унија во Македонија објави дека со загриженост ги следи случувањата во врска со националниот давател на услуги за воздушна навигација М-НАВ и дека императив е именувањата во националниот давател на услуги за воздухопловна навигација и поврзаните услуги, исто како што треба да важи и за другите институции, да се засноваат на заслуги, квалификации и искуство. Од Делегацијата потсетуваат …

Continue Reading

Возило на МВР учествуваше во сообраќајка кај Белановце, повредени осум лица

Вчера на регионалниот пат Куманово-Граничен премин Белановце, во атарот на село Белановце, се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило „мерцедес“ со скопски регистарски ознаки, управувано од А.Б.(62) од с.Арачиново-скопско, и возило „дачиа дастер“, сопственост на МВР, управувано од О.С.(43) од с.Облавце-кумановско. Во незгодата со телесни повреди се здобиле А.Б., О.С., како и уште тројца полициски службеници кои биле во …

Continue Reading

Владата предложи трошаџија за директор на М-НАВ: на државна сметка си ја шетал сопругата во Мадрид како директор на АЦВП

На местото на досегашниот директор на М-НАВ, Фахрудин Хамиди, Владата на денешната седница го назначила Илир Мехмеди, кој е поранешен директор на Агенцијата за цивилна и воздушна пловидба. Тој е воздухопловен инспектор, но не го исполнува условот еден од директорите да е од редот на контролорите на летање. На местото извршен директор, статутот вели дека тоа мора да е контролор …

Continue Reading

Џафери на боќикно честитање кај г.г. Стефан

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, денеска традиционално беше во посета на поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, г. г. Стефан, за да му ги честита Божиќните празници и неговиот именден – празникот на Св. Првомаченик Стефан. Џафери му посака на г.г. Стефан, како првиот на православната верска заедница добро здравје и благосостојба, успех, мудрост и верба во исполнувањето …

Continue Reading