Демократскиот сојуз: Да се суспендираат партиските директори на М-НАВ

Демократскиот сојуз бара да се суспендираат партиските директори на М-НАВ, откако претходно денес дојде до упад во контролата на летање и физички напад врз контролори. Од партијата велат дека за да се спречат можни катастрофални последици, неопохдно е Владата да одржи вонредна седница и да ги разреши актуелните партиски директори на М-НАВ и на нивно место да именува експерти од редот …

Continue Reading

Од толку обилни крокодилски солзи ќе се поплави Карпош, вели Стевчо Јакимовски

Очекувам поплава во Карпош. Да си земеме соодветна опрема, рибарски чизми, вели градоначалникот на општина Карпош, Стевчо Јакимовски. „Солзите на режисерот Христијан и актерот Вељановски се толку обилни што ќе предизвикаат поплава во Карпош. Крокодилските солзи не се за решавање на проблемите на граѓаните, туку за создавање на проблеми – да не функционира Општина Карпош, да не се реализираат предвидените …

Continue Reading

(Видео) Убиецот објавил морничава фотографија пред масакрот: детали за пукањето во средното училиште во САД

Најмалку едно лице го загубило животот, а неколку се ранети во денешниот напад во средно училиште во американската сојузна држава Ајова, јавуваат американските медиуми. Ен-Би-Си, повикувајќи се на повеќе полициски извори, објави дека напаѓачот починал од прострелна рана што си ја нанел самиот. Повредени се три лица, меѓу кои двајца ученици и еден вработен во училиштето. Природата на нивните повреди …

Continue Reading

Ивор Мицковски: Показната вежба на ДУИ е опасна, авторитарна, режимска во својата форма и суштина

Показната вежба на ДУИ е опасна, авторитарна, режимска во својата форма и суштина. Оваа заробена држава, никогаш нема да може да изведе демократска трансформација и да ги ослободи освоените и заробени институции, како што не успеа ни во 2015-та и натаму. Никогаш нема да дозволат да изгубат, а и да изгубат, никогаш нема мирно да ги напуштат заробените институции кои …

Continue Reading

Кабинетот на Груби од оаза во која не важи забрана за пушење до простор за прослави со жива музика

Кабинетот на првиот заменик на премиерот и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби, според досегашните објави, угости политичари, светски и домашни, служеше како простор за партиски прослави, оаза во која не важи забраната за пушење, ниту пак ковид – правилата, послужи и како игралиште за фудбал и кошарка, а годинава ја продолжи традицијата да се прослави …

Continue Reading

Мртов е напаѓачот кој упадна вооружен во средно училиште во САД

Американските власти објавија дека напаѓачот кој упадна во средно училиште во Ајова, САД и пукаше е најден мртов. Според првичните информации се работи за самоубиство.   Најмалку едно лице загина, а две се повредени во нападот.

Continue Reading

Лазар Ѓуров: Еве пример за борба за задржување на стандардите!

Еве пример за борба за задржување на стандардите! Колективот од професионалци се противи на притисокот да се примат луѓе со врски кои не ги исполнуваат стандардите. Каде? Таму каде сите сме изложени на ризик кога полетуваме или слетуваме ….на аеродромот. ПОДДШРКА! МАКСИМАЛНА!!! ✊✊✊✊

Continue Reading

(Видео) Со полициски хеликоптер пронајдена жена која беше пријавена за исчезната

Полицијата во реонот на селото Требовлје ја пронајде и безбедно ја пренесе В.Н. (55) од с.Косово, Македонски Брод, која од страна на нејзиниот брат Б.Н.(50) на 1 јануари беше пријавена за исчезната. В.Н. е предадена на медицинскиот персонал во Клинички центар “Мајка Тереза”. Веднаш по добиената пријава, беа преземени мерки и активности за пронаоѓање на лицето и В.Н. денеска е …

Continue Reading

Вработен во контролата за летови учествувал во нападот врз колегите

Полицијата го потврди нападот што се случил попладнево во МНАВ. Според информациите од МВР, во нападот учествувало и лице кое било вработено во институцијата. „Денеска (04.01.2024) околу 15.15 часот во ПО Петровец лице вработено во М-НАВ пријавило дека во објектот имало нарушување на јавниот ред и мир односно дека Б.Н. (лице вработено во институцијата) заедно со уште неколку непознати лица …

Continue Reading