Исламска држава ja презеде одговорностa за нападот во Иран: загинаа речиси 100 лица во две експлозии

Исламска држава ја презеде одговорноста за двете експлозии во кои загинаа речиси 100 луѓе и беа ранети десетици во Иран. Групата ја објави изјавата на Телеграм. Нападот се случи на церемонија во Иран во чест на командантот Касем Сулејмани, кој беше убиен од американско беспилотно летало во 2020 година, објави Ројтерс.

Continue Reading

Тасевски: Сфаќате ли со ќутење до каде дојдовме?

Уште пред една година имав во мојот стендап дел за дечињата на ДУИ кои не го положиле фис тестот за контролори на летање а чекаат вработување. Нивниот директор бараше од Данците да го повторат тестот само за неговите. И тука немаше дискриминација. Данците нормално одбија. Ама што има врска еве го пак ќе ги вработи. Без тестирање без школо. На …

Continue Reading

Хороскопски знаци кои се идеален избор за брак во 2024 година

Ако се прашувате кои хороскопски знаци се совршено прилагодени за заедничкото животно патување – астрологијата ги разоткрива мистериите на компатибилноста. Кој е предодреден за брак оваа година Овен Овнот внесува огнена енергија на брачната трпеза. Познати по нивниот авантуристички дух и непоколеблива посветеност, тие се подготвени да го разгорат пламенот на љубовта во текот на 2024 година. Нивните ведри личности …

Continue Reading

Израелската армија: Го убивме командантот на Исламскиот џихад во Појасот Газа

Израелската армија (ИДФ) објави дека нејзините сили го убиле командантот на палестинската милитантна организација Исламски џихад во воздушни напади во Појасот Газа. Во заедничката изјава со израелската безбедносна агенција Шин Бет, ИДФ изјави дека Мамдух Лулу служел како помошник на командантите на северната дивизија на исламскиот џихад во Газа, пишува „Тајмс оф Израел“. Во соопштението се вели дека Лулу одржувал …

Continue Reading

Преживеаниот пилот е виновен за тешката несреќа на пистата на аеродромот во Токио: „Не доби дозвола да полета!“

Авионот на јапонската крајбрежна стража, кој се судри со патнички авион на аеродромот во Токио, не добил дозвола за полетување. Според транскриптот од комуникацијата меѓу контролорите на летање и авионот, летот на „Јапан Ерлајнс“ бил пуштен да слета, но помалиот авион не добил зелено светло за полетување. Јапонскиот министер за транспорт Тецуо Саито ја коментираше снимката од комуникацијата помеѓу контролата …

Continue Reading

ВМРО-ДПМНЕ: Партиски војници на ДУИ нападнале Албанци во контролата за летови оти биле против партиски вработувања

Банда партиски војници на ДУИ влегле во зградата на М-НАВ и нападнале контролори на летање Албанци затоа што дале поддршка на синдикатот против партиските вработувања, велат од ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение. „Кога Ахмети пее во кабинетот на Груби и си прави журка, во друга државнa институциja баграта на ДУИ дели шлаканици на Албанци зошто се солидаризирале со синдикатот. Ова е вистинското …

Continue Reading

Маж поминал 24 часа во oкеан: се соочил и со ајкула, а бил спасен поради рачниот часовник

Човек кој поминал речиси 24 часа во океанот кај Нов Зеланд бил спасен откако го привлекол вниманието на рибарите користејќи ги сончевите рефлексии од неговиот часовник, пишува „Скај њуз“. Полицијата соопшти дека е апсолутно чудо што човекот, чиј идентитет не е објавен, бил жив откако во вторникот паднал во океанот од чамец долг 12 метри додека ловел риба. Мажот рекол …

Continue Reading

Пукање во средно училиште во Америка – има убиени и повредени

Aмериканските медиуми јавуваат дека имало пукање во средно училиште во американската сојузна држава Ајова. Ен-Би-Си јавува дека неколку полициски возила се наоѓаат пред средното училиште Пери во Ајова, а службите за итна помош пристигнале на местото на пукањето. Засега e потврдено дека едно лице загинало, а две се повредени. Се очекуваат повеќе информации наскоро.

Continue Reading

По седум дена потрага најдена 22-годишна девојка од Скопје која беше пријавена за исчезната

Полицијата седум дена трагаше по 22-годишна скопјанка која беше пријавена за исчезната. Од МВР информираа дека девојката вчера е најдена. „На 3 јануари во 15.00 часот во Полициската станица Гази Баба, И.С.(63) од Скопје пријавил дека неговата ќерка А.С.(22), за која на 25.12.2023 била пријавена дека се оддалечила од домот, е пронајдена“, објави МВР во дневниот билтен. Засега нема информации …

Continue Reading