Четири лица во станица за упадот во М-НАВ, МВР трага по уште четворица

Во полициска станица се четири лица инволвирани во нападот врз вработени во М-НАВ што се случи денес.   Од МВР велат дек со нив се вршат службени разговори, по што во координација со ОЈО ќе бидат поднесени соодветни поднесоци. Исто така, како што се наведува, се преземаат мерки за пронаоѓање на уште четири лица. „Ја известуваме јавноста и дека МВР …

Continue Reading

Лесна победа на Црвена звезда во „вечното дерби“

Foto/ EPA Кошаркарите на Црвена звезда остварија убедлива победа во третото сезонско „вечно дерби“. Избраниците на Јанис Сферопулос го совладаа Партизан со резултат 88:72 во 19. коло од Евролигата и со максимален учинок го завршија „двојното коло“ во Евролигата. Натпреварот, резултатски беше прилично неинтересен, црвено-белите беа подобриот тим од првата до последната секунда. Црвена звезда предноста ја изгради со извонредна …

Continue Reading

Владата најави разрешување на целото раководство на М-НАВ и ревизија

  Владата на следната седница ќе донесе одлуки врзани со состојбата во М-НАВ   На иницијатива на премиерот, Димитар Ковачевски, во консултација со министерката за одбрана Славјанка Петровска и министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, а согласно состојбите во М-НАВ, на следната седница на Владата, закажана за вторник, 9 јануари, за решение на постоечката ситуација ќе бидат предложени и …

Continue Reading

Островот на оргиите на педофилот Епштајн го посетувале светски лидери и филмски ѕвезди, светот во шок по објавените документи

Неодамна објавените судски документи наречени „Досиеја Епштајн“ откриваат голем број познати личности кои се дружеле со осудениот педофил Џефри Епштајн. Меѓу другото, се споменуваат Бил Клинтон, Доналд Трамп, Стивен Хокинг… Клучното место каде што Епштајн ги собрал своите моќни пријатели е приватен остров, кој во медиумите го нарекуваат „остров на оргии“. Епштајн се самоуби во затвор во 2019 година. На …

Continue Reading

Влаховиќ и Арсенал – нова епизода оваа зима

Лондонски Арсенал оваа зима би можел повторно да го обнови интересот за Душан Влаховиќ, пренесува „Скај спорт“. Во моментов на второпласираниот премиерлигаш му недостига класичен центарфор, а таа позиција не можат да ја пополнат Габриел Жесус и Еди Нкетија. Арсенал е подготвен да плати 60 милиони евра за Влаховиќ. Шеесет милиони се помалку од 80-те што му ги плати Јувентус …

Continue Reading

Претрес во Битола, приведен дилер, пронајдена дрога

Полицијата го приведе М.Т.(19) од Битола поради дрога. При претрес во домот пронајдена е марихуана, дигитална вага со траги од марихуана, метална дробилка, како и пиротехнички средства, објави МВР. По документирање на случајот ќе биде поднесен соодветен поднесок.

Continue Reading

Арсенал прв пат на домашен терен ќе игра во бела опрема

Арсенал го доби најтешкиот противник во ФА Купот. Лидерот во Премиер лигата, Ливерпул е прва пречка на паот кон трофејот. Екипите на Микел Артета и Јирген Клоп ќе ги одмерат силите на „Емирати“, а Арсенал за првпат во историјата на домашен терен ќе игра во целосно бел дрес. Ливерпул затоа ќе игра во својот вообичаен домашен црвен дрес, иако е …

Continue Reading

Австрија ќе им ги одзема автомобилите на оние кои возат брзо

Австрија ги заострува казните за возачите кои возат со голема брзина. Од март 2024 година, возачите кои возат пребрзо не само што ќе подлежат на високи казни, туку во екстремни случаи и нивниот автомобил може да биде одземен. Критериумите според кои ќе се одземат возилата се: Ако ограничувањето на брзината во урбани средини надмине повеќе од 60 километри на час, …

Continue Reading

Левица: Македонците плаќаат најскапи патарини – Рустеми е горд!

Изминатата година, државата наплатила 62 милиони евра од патарини, што претставува најголема сума досега, за што директорот на ЈПДП – Ејуп Рустеми изјави дека е горд, велат преку соопштение од политичката партија Левица. „Иронично, за Рустеми државата направила модерна, електронска и современа наплата за патарини, која според него, нуди професионална и квалитетна услуга. Додека, во реалноста, Македонија е меѓу земјите …

Continue Reading