Стоилковски: Владата да одговори дали продавање на петарди е дел од проевропскиот претприемачки дух на внукот на Али Ахмети?

Почитувани ги мислевме за европјани овие од СДС и ДУИ, а тие да продавале петарди. Годинава не може да заврши посрамно за владата од вчерашниот скандал, внукот на Али Ахмети оној со претприемачки дух, Дрин Ахмети е фатен со полн џип пиротехника и петарди, рече портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски. Владата мора да одговори: -Со тоа што Али Ахмети е …

Continue Reading

(Видео) Новата година веќе стигна: Кирибати прв славеше, а потоа Нов Зеланд со огномет од познатата кула

Кирибати беше првиот во светот кој ја пречека новата 2024 година. По нив следеа Четамските Острови, а потоа и остатокот од Нов Зеланд. Окленд, Нов Зеланд ја дочека 2024 година со својот годишен шарен огномет на иконата Скај Тауер во градот. Двата главни острови на Нов Зеланд – Северниот и Јужниот остров – се во иста временска зона. Островите Чатам, …

Continue Reading

(Видео) Шок на фронтот: Војниците го спуштија оружјето за празниците – Руси и Украинци запеаја позната љубовна песна

На интернет се појави видео кое се чини дека го покажува моментот кога руските и украинските војници на линијата на фронтот покриена со снег престануваат да се борат за да пеат позната љубовна песна од Втората светска војна. На видеото, кое не е независно потврдено, Русите извикуваат поздрав, а Украинците одговараат пред војниците на Владимир Путин да почнат да ја …

Continue Reading

Експлозија кај Детроит: Четири лица загинаа, двајца се повредени

Во експлозија во семејна куќа во близина на Детроит четири лица го загубија животот, а две лица се повредени, соопшти локалната полиција. Експлозијата се случила во населбата Винтерс Лејн, но нема оштетени куќи во близина, изјави заменик-поручникот на полицијата во Нортфилд, Дејв Пауел, пренесува телевизијата CBS. Идентитетот на четворицата загинати не е веднаш соопштен, а двајцата повредени се хоспитализирани, иако …

Continue Reading

Жижиќ го напушти Ефес, се сели во Виртус

Анте Жижиќ на последниот ден од годината го напушти Ефес, кариерата ќе ја продолжи во Виртус Болоња. Турскиот клуб соопшти дека хрватскиот центар повеќе не е нивни член. „Сакаме да му се заблагодариме на Жижиќ за се што направи во нашиот дрес и да му посакаме среќа во иднина“, стои во пораката на клубот на социјалните мрежи. Жижиќ играше за …

Continue Reading

Невидена трагедија: Семејство во БиХ изврши колективно самоубиство

Невидена трагедија се случи во селото Добрљин кај Нови Град (Босански Нови), каде полицијата во семеен дом пронашла безживотни тела на две жени и еден маж со тешки повреди. Иако синоќа сите медиуми во БиХ објавија дека маж најверојатно ги убил мајка си и сестра си, а потоа и себеси, во село во близина на Босански Нови, ова е само …

Continue Reading

Јунајтед во ветер фрлија 95 милиони евра – Антони сезонава е без гол и асистенција

Напаѓачот на Манчестер јунајтед, Антони ја заврши најлошата година во кариерата. Манчестер јунајтед загуби од Нотингем Форест на крајот на годината, Антони беше стартер, не покажа ништо, беше заменет во 54. минута. Кога ќе се соберат сите негови бројки, тогаш без сомнение, Бразилецот е најлошото засилување во историјата на Манчестер јунајтед. Сезонава нема ниту гол ниту асистенција на 21 натпревар …

Continue Reading

(Видео) Голготата на Детроит заврши во Торонто, Дончиќ пресилен за Голден стејт

Детроит Пистонс ја прекинаа серијата од 28 порази. Тимот на Монти Вилијамс славеше во Торонто против Репторс со резултат 129:127. Детроит го изедначи најлошиот скор во историјата на НБА, кој беше во сопственост на Филалделфија од сезоните 2014/15 и 2015/16 . Меѓутоа, ако го гледаме американскиот спорт во целина, најлоши се Чикаго Кардиналс од НФЛ лигата, со серија од 29 …

Continue Reading

Повредени и значителна материјална штета во земјотресите во БиХ

Земјотрес од три степени синоќа го погоди градот Бања Лука, а подоцна е регистриран нов земјотрес со јачина од 4,7 степени, со епицентар во близина на Зеница, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки институт. Неколку лица се повредени, а причинета е значителна материјална штета на објекти на подрачјето што го покрива Цивилната заштита на Зеница во синоќешните земјотреси во близина на центарот …

Continue Reading