Претреси во Штип, пронајдени дрога и пиштол, приведен дилер

На 30.12.2023 околу 19.15 часот во Штип, полициски службеници од Отсекот за недозволена трговија со дрога и оружје при СВР Штип го лишиле од слобода М.С.(41) од Штип. При претрес, извршен со судска наредба, во неговото возило и во канцеларијата што ја користи, во неговото возило биле пронајдени и одземени бела грутчеста материја и предмети со остатоци од бела грутчеста …

Continue Reading

ВМРО-ДПМНЕ: 365 дена, 365 скандали на власта на ДУИ и СДС, никогаш не било полошо, важно е да ги поразиме

Поминува уште една година власт на ДУИ и СДС, година на скандали, корупција и криминал. Оваа година во речиси сите 365 дена имаше по една криминална афера, а некогаш и по две или три дневно. Сите тие придонесоа Македонија уште повеќе да потоне во сиромаштија и безперспективност, велат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ во партиско соопштение. Оваа 2023 година ја одбележаа скандали …

Continue Reading
Мицкоски да не се крие, да одговори за настаните во Скопје и Тетово

СДСМ: Во 2023 година Мицкоски и ДПМНЕ не направија ништо за граѓаните, блокираа и кочеа

На крајот на 2023 година ќе остане забележано дека Мицкоски и ДПМНЕ не направија ништо добро, ништо корисно, буквално ништо за граѓаните и државата, велат од СДСМ преку соопштение. Цела 2023 година ДПМНЕ и Мицкоски ја кочеа државата и ги блокираа законите во Собранието кои се од интерес на сите граѓани. Дури и во Извештајот на ЕК јасно беше посочено …

Continue Reading

Мицкоски: Во 2024 година да создадеме иднина во која секој ќе се чувствува подобро, имаме сила за големи промени и успеси

Секој од нас пред Нова Година пишувал честитки или писмо до своите најблиски, до своите херои. Во пресрет на годината на промените пишувам честитка и писмо до Вас, мои сограѓани, бидејќи Вие сте моите херои. Издржавте многу, не само оваа година, 30тина години Вие со својата сила и умешност ги крепите и семејствата и државата. Вие сте силата на Македонија. …

Continue Reading
Мицкоски да не се крие, да одговори за настаните во Скопје и Тетово

СДСМ: Успешни економски политики на СДСМ во 2023, поголеми плати и пензии

Изминатата 2023 година го покажа резултатот на успешните економски политики на Владата предводена од СДСМ, ја резимира годината владејачката СДСМ. Во партиското соопштение се вели: Никој не беше оставен сам, се справивме со енергетската криза, работевме посветено за да го направиме животот на граѓаните поднослив и подобар дури и во најтешкиот период. Платите и пензиите продолжија да растат и во …

Continue Reading

Ким Џонг-ун: Војната е неизбежна, немам избор освен да продолжам со нуклеарната програма

Северна Кореја вети дека ќе лансира три нови шпионски сателити, ќе изгради воени беспилотни летала и ќе го зајакне својот нуклеарен арсенал до 2024 година, додека лидерот Ким Џонг-ун рече дека американската политика ја прави војната неизбежна, објавија денеска државните медиуми. Ким остро го критикуваше Вашингтон по петдневните состаноци на владејачката партија за поставување на економски, воени и надворешнополитички цели …

Continue Reading

Еврото го слави својот 25-ти роденден: Треба да се воведе во дигиталната ера

Неопходно е еврото да се внесе во дигиталната ера и да се изгради унија на пазарот на капитал и посилна банкарска унија, најавија европските лидери во пресрет на 25-годишнината на европската валута. Еврото стапи на сила пред 25 години, на 1 јануари 1999 година, а денес е валута на дваесет земји со 350 милиони жители, од кои Хрватска стана последна …

Continue Reading

Бугарија и Романија добија делумен пристап во Шенген зоната

Советот на ЕУ вчера постигна договор за делумен прием на Бугарија и Романија во Шенген зоната во воздушните и поморските пристаништа, соопшти шпанското претседателство. Одлуката е донесена со консензус на сите земји-членки, по писмена процедура откако Австрија попушти и дозволи делумен влез во Шенген. Ова е последната одлука донесена за време на шпанското претседателство, кое завршува на последниот ден од …

Continue Reading

Запленети 749 пиротехнички средства во Скопје, приведено едно лице

Полициски службеници, синоќа во 19:50 часот на ул.„Самуилова“ во Скопје, запреле патничко моторно возило „ренџ ровер“ со албански регистерски таблички, управувано од Д.А. (25) од кичевското село Зајас, и при преглед на возилото пронаше 749 пиротехнички средства. Како што соопштуваат од МВР, лицето е приведено во полициска станица и по документирање на случајот ќе биде поднесен соодветен поднесок.

Continue Reading