Бензема се враќа во Европа?

Медиумите во Саудсика Арабија објавија дека Карим Бензема ја напуштил земјата. Францускиот напаѓач не беше на тренингот на Ал Итихад во петокот, а како причина за напуштањето на клубот ги наведе личните причини. Бензема ја напушти Арабија два дена откако го деактивираше својот Инстаграм профил, каде имаше повеќе од 76 милиони следбеници. Напаѓачотн е на удар на навивачите, но и …

Continue Reading

Путин имаше новогодишно обраќање сосема поинаку од минатата година

Рускиот претседател Владимир Путин, кој ќе се кандидира на изборите во март, во денешното новогодишно обраќање само попатно се осврна на војната во Украина, поздравувајќи ги своите војници како херои, но најмногу нагласувајќи го единството и заедничката одлучност. Претходно снименото обраќање, кое се емитува нешто пред полноќ во сите единаесет временски зони во Русија, е чист контраст со минатогодишното кога …

Continue Reading

ЦУК: Новогодишното расположение да не биде повод за ризици и опасности

Центарот за управување со кризи (ЦУК) алармира новогодишното расположение да не биде повод за ризици и опасности по здравјето и животот на луѓето и животните, како и материјалните добра и животната средина. Оттаму потсетуваат дека операторите на бројот за итни повици 112 и Секторот за операции и координација се 24/7 се на должност и подготвени да одговорат на секој повик …

Continue Reading

Фердинанд за малку ќе го убедел Модриќ да се пресели во Манчестер јунајтед

Рио Фердинад, поранешен играч на Лидс и Манчестер јунајтед, отрки дека пред една деценија посредувал во трансферот на Лука Модриќ на „Олд Трафорд“. На крајот бил разочаран кога Хрватот замина во Реал.   Рио Фердинанд е икона на Манчестер јунајтед. Во својата кариера одиграл 455 натпревари во дресот на Манчестер јунајтед, а во 12 сезони освои шест трофеи во Премиер …

Continue Reading

Меџити: 12 топ проекти во изминатите 12 месеци

Министерот за здравство д-р Фатмир Меџити преку видео обраќање на сите граѓани им ја честита новата 2024 година, посакувајќи им многу здравје, мир и благосостојба. Во своето обраќање, Меџити се осврна и на реализираните проекти што ја одбележаа 2023 година. Тој информираше дека годинава започна реформата во примарната здравствена заштита со што пациентите веќе не мора да одат кај специјалисти …

Continue Reading

Поранешниот светски првак во велосипедизам ја убил својата сопруга

Австралија е меѓу првите земји во светот што влезе во новата 2024 година, но прославата ја засени веста дека поранешниот светски шампион во велосипедизам Рохан Денис, во Адеалида е уапсен и обвинет за убиство на својата сопруга. Медиумите во Австралија објавија дека поранешниот светски шампион е уапсен и дека тој е првоосомничен за убиството на неговата сопруга. Според извештаите кои …

Continue Reading

Запленети 1640 пиротехнички средства во Куманово, приведено едно лице

Вчера (30.12) во 15.40 часот во Куманово, полициски службеници од Отсекот за недозволена трговија со дрога и оружје при СВР Куманово го лишиле од слобода А.Е.(25) од село Ваксинце, липковско, затоа што при преглед кај него биле пронајдени 1640 парчиња разновидни пиротехнички средства. А.Е. бил приведен во полициска станица и по целосно документирање на случајот против него ќе следува соодветна …

Continue Reading

Климатски промени во Бангладеш: На денот на мојата свадба гром го уби моето семејство

На денот кога требало да се ожени, Мамун погребал 16 негови роднини кои биле убиени од гром на пат кон прославата. Членовите на неговото семејство, облечени во свечени сардери и костуми, се качиле на брод за да ги однесе до местото на венчавката. Но, тогаш започнала бурата. Бродот запрел поради обилните дождови, а семејството се засолнило под лимена барака на …

Continue Reading
Скопски „фиат“ излетал од патот кај Куманово

Малолетник возел автомобил и учествувал во сообраќајна несреќа

На 30.12.2023 во 13.00 часот во СВР Тетово било пријавено дека на регионалниот пат Тетово – с.Jажинце, кај влезот за с.Глоѓи, тетовско, се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко возило „фолксваген пасат” со германски национални ознаки, управувано од М.Ш.(28) од с.Пирок, тетовско и патничко возило „фолксваген туарег” со тетовски регистарски ознаки, управувано од малолетник од село Доброште, тетовско. Во несреќата со …

Continue Reading