Жижиќ го напушти Ефес, се сели во Виртус

Жижиќ-го-напушти-Ефес-се-сели-во-Виртус.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKАнте Жижиќ на последниот ден од годината го напушти Ефес, кариерата ќе ја продолжи во Виртус Болоња.

Турскиот клуб соопшти дека хрватскиот центар повеќе не е нивни член.

„Сакаме да му се заблагодариме на Жижиќ за се што направи во нашиот дрес и да му посакаме среќа во иднина“, стои во пораката на клубот на социјалните мрежи.

Жижиќ играше за Ефес година и пол, откако пристигна од Макаби во 2022 година. Пред тоа беше во НБА каде играше за Кливленд Кавалирс. Хрватскиот репрезентативец доаѓа во Болоња како замена за кекјкок, кој се повреди минатата недела против Партизан и го очекува неколку месечна пауза.

Жижиќ со Виртус потпиша тригодишен договор.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK