Првиот супер-џи во сезоната му припадна на Кирхмајр

Првиот-супер-џи-во-сезоната-му-припадна-на-Кирхмајр.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПобедник на трката во супер-џи што се одржа во петокот во рамките на Светскиот куп во Вал Гардена, Италија, е Австриецот Винсент Крихмајр.

Крихмајр победи со време 1:28.39 минути. Овој резултат беше за само 0.02 секунди подобар од оној на сонародникот на Кирхмајр, Даниел Хеметсбергер.

На третото скалило на подиумот се најде швајцарскиот скијач Марко Одермат, кој пред неколку дена беше прогласен за најдобар спортист на годината во својата татковина.

Одермат ја заврши трката за 1:28.42 минути, односно имаше послаб резултат од победникот за само 0.03 секунди.

Во генералниот пласман Одермат е прв со 220 бодови, пред Марко Шварц кој има 205.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK