Од 11 декември изменет сообраќаен режим на патот Прилеп – Битола

Започнувајќи од 11 декември ќе биде изменет режимот на сообраќај на магистралниот пат A3, делница Прилеп-Битола поради изведување на геотехнички истражувања на коловозот. Времениот режим на сообраќај ќе се одвива согласно одобрен сообраќаен проект. Се замолуваат сите учесници во сообраќајот да ја почитуваат поставената времена сообраќајна сигнализација и да се прилагодат кон условите на патот. Времениот режим на сообраќај е …

Continue Reading

Утврден е текстот на Предлог закон за помилување

Владата денеска го разгледа и утврди текстот на Предлог законот за помилување, предложен од Министерството за правда. Причините за донесување нов Закон за помилување, според предлагачот, произлегуваат пред сѐ, од недостатоците и правните празнини во постојниот Закон за помилување („Службен весник на РМ” бр. 20/93, 12/09 и 99/16), од аспект на неговата практична примена, како и од потребата за попрецизно …

Continue Reading

Утврдени се предлог измени на Законот за спорт за директна државна помош во спортот

Владата го разгледа и утврди текстот на Предлогот на закон за изменување и дополнување на Законот за спорт, предложен од Министерството за правда. Предлог измените на Законот за спортот се однесуваат на обезбедување финансиски поттикнувања по основ на директна државна помош за националните спортски федерации, спортските клубови, активни спортисти од олимписки и неолимписки спортови и други правни субјекти, коишто имаат …

Continue Reading

Министерството за култура ја презема реконструкцијата на Универзална сала

Владата на Република Северна Македонија ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за култура за пренесување на правото на реконструкција, доградба и надградба на објектот Универзална сала во Скопје, со што ова право се пренесува од Град Скопје, на Министерството за култура. Владата го задолжи Министерството за култура, по приемот на целокупната документација од Градот Скопје, да ја согледа проектно …

Continue Reading

Шефицата на УНИЦЕФ го осуди силувањето од Хамас, Израел жестоко ја искритикува

Израел ја критикуваше шефицата на агенцијата за деца на ОН откако таа го осуди сексуалното насилство извршено од милитантите на Хамас врз жените за време на нападот на 7 октомври. Израелските власти велат дека реакцијата на Кетрин Расел, извршната директорка на УНИЦЕФ е недоволна и дека тоа е резултат на меѓународен притисок. The accounts of sexual violence on 7 October …

Continue Reading

(Видео) Пендаровски: За втор мандат ќе се произнесам кога ќе дојде време, не е момент во овие траорни времиња да зборуваме за втор мандат

Претседателот Стево Пендаровски денеска кажа дека не размислува за втор мандат во вакви траорни времиња. „Прашањето на вашата колешка беше дали размислувам за втор мандат. Јас реков дека не размислувам и право да ви кажам не знам кој нормален човек, граѓанин на нашава Македонија или политичар најмалку, би можел во вакви траорни времиња низ кои поминуваме да размислува за власт, …

Continue Reading

Апасиев: Супер. Се слагам

  Истопорен на вонреден ноќен прес на отворено, откако друга полиција му го фати убиецот, нашиов министер за внатрешни вика дека требало да се дерегистрира партијата на Палчо! Супер. Се слагам. Ама не треба ли да се дерегистрира и твојата партија, министре – оти токму овој психопат со години ви беше ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ГРАДСКА ОРГАНИЗАЦИЈА НА СДСМ – СКОПЈЕ? #СамоПрашуем

Continue Reading

Франција го осуди израелскиот напад врз Либан

Франција го осуди израелското гранатирање на јужниот дел на Либан во кое вчера беше убиен либански војник. Ова е првпат од почетокот на прекуграничните непријателства во октомври да биде убиен војник на либанските вооружени сили (ЛАФ), соопшти мировната мисија на ОН во Либан. Според либанската армија, за време на нападот биле ранети уште три лица. „Франција е сериозно загрижена поради …

Continue Reading

Јапонскиот премиер го предупреди Нетанјаху: Намалете го бројот на цивилни жртви

Јапонскиот премиер Фумио Кишида го повика својот израелски колега Бенјамин Нетанјаху да го намали бројот на цивилни жртви во Газа. За време на телефонскиот разговор Кишида рече дека е клучно „брзо да се смири ситуацијата“, се вели во соопштението за печатот на јапонската влада. Како одговор, Нетанјаху ја изложи позицијата на Израел за воената операција во Газа, се вели во …

Continue Reading