Јапонскиот премиер го предупреди Нетанјаху: Намалете го бројот на цивилни жртви

Нетанјаху-Ни-кажаа-дека-нема-да-можеме-да-влеземе-во.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЈапонскиот премиер Фумио Кишида го повика својот израелски колега Бенјамин Нетанјаху да го намали бројот на цивилни жртви во Газа.

За време на телефонскиот разговор Кишида рече дека е клучно „брзо да се смири ситуацијата“, се вели во соопштението за печатот на јапонската влада.

Како одговор, Нетанјаху ја изложи позицијата на Израел за воената операција во Газа, се вели во соопштението, без да се наведат детали.

Израел е под зголемен меѓународен притисок да избегне убивање на невини Палестинци за време на неговата војна против Хамас.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK