(Видео) Сити падна во Бирмингем, Мектомини е херојот на „Олд Трафорд“

Два фантастични ја затвроија вечерашната програма од 15.коло во Премиер лигата. Во Бирмингем, Астон Вила го победи Манчестер сити (1:0), а во Манчестер Јунајтед славеше над Челси 2:1. Во последните 23 натпревари, Астон Вила победи само еднаш против Манчестер сити, пред десет години. Ова е прва победа на Унаи Емери во соочувањата со Пе Гвардиола, чии тим нема победа на …

Continue Reading

(Видео) Ливерпул славеше на Брамал Лејн, Фулам го декласираше Нотингем

Фудбалерите на Ливерпул славеа како гости кај Шефилд Јунајтед со резултат 2:0, во натпреварот од 15. коло на Премиер лигата. Првиот гол на натпреварот го постигна Вирџил ван Дајк во 37. минута по корнер Трент Александер-Арнолд. Во продолжение немаше многу прилики, најдобите ги пропуштија Салах и Нуњез, а конечниот резултат го постави Доминик Собослај во четвртата минута од судиското надополнување …

Continue Reading

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ ќе победи на изборите и ќе направи Влада

Во вечерашното гостување во емисијата „Интервју“ на телевизија Шења, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски истакна дека ВМРО-ДПМНЕ излегува на избори да победи и ќе победи убедливо на парламентарните и претседателските избори. „ВМРО-ДПМНЕ на овие избори се натпреварува да освои 61 пратеник, знаеме дека тоа е пеколно тешко и ќе се обидеме исто како на локалните избори што испишавме историја таа …

Continue Reading

Мицкоски: Јас сум ултра Европеец, но врз база на принципи, кога барате од нас отстапки и ние бараме почитување на правата на Македонците во Бугарија

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ во вечерашното Интервју на Шења на ТВ Шења вели дека тој е ултра Европеец, но врз база на принципи, укажувајќи дека кога Бугарија бара да се внесени бугарските државјани во македонскиот устав, тогаш тој бара Бугарија да ги спроведе пресудите од Европскиот суд за човекови права, за почитување на човековите права на македонската заедница во …

Continue Reading

(Видео) Венеција: Гондола се преврте поради туристи кои одбиле да седнат и да престанат да прават селфи

Група туристи паднала во канал во Венеција кога гондолата со која се возеле се превртела откако не ги послушале наредбите да престанат да прават селфи и да седнат. Во матната и студена вода завршил и гондолиерот кој се обидувал да маневрира додека пловел со чамецот под мостот кај плоштадот Свети Марко. Според извештаите на локалниот печат, групата од Кина се …

Continue Reading

(Видео) Ковачевски во Брисел: Европската Комисија препознава солидно усогласување на нашето законодавство со европското

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски денеска за време на работната посета на Брисел во рамки на која го отвори претпоследниот билатерален скрининг за поглавјето 30 посветено на надворешните односи даде изјава. „Денес ми е задоволство што сум во работна посета во Брисел, во рамки на која го отворив претпоследниот билатерален скрининг за поглавјето 30 посветено на …

Continue Reading

(Видео) Пукање во универзитет во Америка, има жртви

Американската полиција влезе во кампусот на Универзитетот во Невада, во Лас Вегас по извештаите за пукање. BREAKING: There is an active shooter at Nevada’s University of Las Vegas @unlv. Multiple victims reported. pic.twitter.com/mWDcidVHEq — Laura Loomer (@LauraLoomer) December 6, 2023 Колеџот објави на социјалните мрежи дека универзитетските полицајци реагирале на извештаите за пукање во кампусот. BREAKING SHOOTING: Active shooter reported …

Continue Reading

Адвокатот на Љупчо Палевски во полициска станица

Адвокатот Васко Стојков, со кого Љупчо Палевски Палчо, првоосомничен за убиствата на 14-годишната Вања Ѓорчевска и велешанецот Панче Жежовски, замина во Белград, е на распит во полициска станица. Kако што изјави претходно адвокатот, тој го превезувал Палевски до Белград бидејќи таму имал закажани лекарски прегледи, без да знае дека Палевски е вмешан во кривични дела. Адвокатот, во изјава за „Телма“ …

Continue Reading

Јованов: Скриени опасни пораки, во пресот на министерот за внатрешни

Скриени опасни пораки, во пресот на министерот за внатрешни: На пресот вчера, не се пропушти можноста да се политизира случајот и тоа токму од страна на оние кои повикуваат истото да не се прави. Притоа, до јавноста беа пратени суптилни, но крајно опасни пораки! 1. Случајот и профилот на осомничениот убиец се искористија да се нападне наративот против НАТО и …

Continue Reading