Кривична против вработен во Општата болница во Охрид за злоупотреба на службената положба и фалсификување службена исправа

СВР Охрид поднесе кривична пријава против 43-годишниот А.Н. од Охрид, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службената положба и овластување“ и „фалсификување службена исправа“, извести МВР. – На 24.12.2018, во својство на раководител на заеднички служби на ЈЗУ Општа болница – Охрид, пријавениот лично за себе прибавил корист на начин што направил службена исправа со …

Continue Reading

Солза Грчева: Не го заборавија тоа старото “разумем друже”!

Вредноста “слобода на говор”, значи не смееш да имаш свој став, различен од тој на Владата. Ни за милиметар. Тоа простите и неуки политичари го негуваат да посеат страв кај сите кои им ги презираат политиките. А неуки се бидејќи не мрднале никаде. Колку партии, па и влади во Европа има кои се против разни политики на ЕУ и имаат …

Continue Reading

(Видео) Џенифер Лопез во фустан кој ги натера сите погледи да бидат вперени кон неа

Џенифер Лопез прошета на црвениот тепих на доделувањето на наградите на магазинот Elle, а токму поради футуристичкото издание беше една од оние чиј аутфит привлече најголемо внимание. Jennifer Lopez and Ben Affleck at ELLE’s Women in Hollywood event. pic.twitter.com/xa8yE6MLg9 — Bennifer Updates (@BenniferUpdates) December 6, 2023 Наградуваната пејачка и актерка заедно со нејзиниот сопруг Бен Афлек пристигнаа на доделувањето на …

Continue Reading

Израел го нападна јужниот дел на Газа: „Болниците се полни со мртви и ранети, главно жени и деца“

Израелските војници денеска водеа жестоки битки против палестинската исламистичка група Хамас во јужниот дел на Газа, откако стигнаа до центарот на градот Кан Јунис, принудувајќи ги палестинските цивили да бараат засолниште на друго место, бидејќи бројот на безбедни области се намалува. Израелски воени авиони бомбардираа цели низ густо населената крајбрежна енклава за време на една од најинтензивните фази на конфликтот …

Continue Reading

Николовски: Започнува првиот дел од активностите за изградба на Ски-центарот Царев Врв, еден од најмодерните на Балканот

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, по повод повторно активирање на проектот и започнувањето на првиот дел од активностите за изградба на Ски-центарот Царев Врв, еден од најмодерните на Балканот, денеска во Штип се сретна со директорката и претставниците на Центарот за развој на источниот плански регион. Како што извести МЗШВ, на средбата министерот го доставил Известувањето за …

Continue Reading

(Видео) Вучиќ го прими ко-основачот на „Епл“: Морав 15 пати да прогуглам кој е

Ко-основачот на компанијата „Епл“, Стив Возниак вчера пристигна во Белград каде што го пречека српскиот вицепремиер и министер за финансии Синиша Мали, кој му го претстави градежниот проект „Експо 2027“, по што му врачи корпа со органски јаболка. Возниак вчера се сретна и со премиерката Ана Брнабиќ, а денеска беше примен од претседателот Александар Вучиќ, кој по средбата даде изјава …

Continue Reading

Топ 10 најплатени спортистки – речиси сите се тенисерки

Како што се ближи крајот на 2023 година, порталот Спортико ја објави листата на десетте најплатени спортистки на годината. Сосема очекувано, на ова рангирање доминира еден спорт. Според новинарот Курт Баденхаузен, за прв пат по две децении на чело нема да бидат ниту Серена Вилијамс, ниту Марија Шарапова, ниту Наоми Осака. Сепак, првото место сепак и припаѓа на една тенисерка. …

Continue Reading

Путин придружуван од борбени авиони одлета на Блискиот Исток

Рускиот претседател Владимир Путин испратен е на Блискиот Исток со четири руски борбени авиони на ретко патување во странство, за време на кое ќе разговара за производството на нафта и ОПЕК + со престолонаследникот на Саудиска Арабија Мохамед бин Салман. Состанокот на Путин со принцот доаѓа откако цените на нафтата паднаа и покрај ветувањето на ОПЕК +, која ги обединува …

Continue Reading

(Видео) Зеленски објави необична снимка, неговиот советник испрати песимистичка порака

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска им порача на Украинците дека Киев ќе ја победи Русија и ќе постигне праведен мир „и покрај сè“, додека продолжувањето на клучната американска воена и финансиска помош е неизвесно. Зеленски ја пренесе својата порака со необично утринско видео на кое се гледа како шета низ Киев кон споменикот на паднатите украински борци, на денот кога …

Continue Reading