Градот Скопје склучи Меморандум со Академијата за културна дипломатија од Берлин

Градоначалничката Данела Арсовска и директорот на Академијата за културна дипломатија од Берлин, Марк Донфрид, денеска потпишаа Меморандум со цел продолжување на соработката по организацијата на Форумот за културна дипломатија,  кој се одржува во Скопје, на кој учествуваат поранешни претседатели на држави, министри, претставници од Европскиот парламент, дипломати и академици. – Во рамки на кандидатурата Скопје Европска престолнина на културата 2028, за нас …

Continue Reading

Водата во Скопје е безбедна за пиење

Водата во Скопје е безбедна за пиење, покажуваат резултатите од испитувањата направени на 146 примероци на 38 мерни места во градот. -Секторот за санитарна контрола во периодот од 31 јули до 4 август годинава зема 146 примероци за физичко-хемиска и 146 примероци за микробиолошка анализа на вода за пиење од 38 мерни места во Градот Скопје. Согласно добиените резултати од …

Continue Reading

Град Скопје домаќин на Европско првенство во одбојка

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, директорот на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот, Љупчо Јаневски и претседателот на Одбојкарската федерација на Македонија, Петар Јовановски, потпишаа меморандум за соработкa за организација на натпревари во групата  „Ц“  на Европското првенство во одбојка 2023 (мажи) во Скопје. Како што информираат од Град Скопје, од 30 август до 6 септември Скопје е …

Continue Reading

МТСП: Контактирано е со директорката на градинката „Детска радост“, ќе биде извршен вонреден инспекциски надзор

Министерството за труд и социјална политика во врска со настанот за наводно исчезнување на дете од градинката „Детска Радост“ во општина Гази Баба информира дека е контактирано со директорката на градинката и дека на негувателката и е издадена писмена опомена. -Министерството за труд и социјална политика во врска со настанот за кои пишуваат медиумите, за наводно исчезнување на дете од …

Continue Reading

Успешно реализирана еко-акција на Водно со заедницата за е-трговија

Над 100 учесници од заедницата за е-трговија и останати ентузијасти успешно ја спроведоа еко-акцијата во која се собираше отпадот од пешачките патеки на планината Водно. Еко-акцијата, која беше во организација на Асоцијацијата за е-трговија на Македонија – АЕТМ, имаше за цел да го поттикне единството во секторот за е-трговија и паралелно да влијае на зачувување на природните убавини на Водно …

Continue Reading

Избор за највело општина во Скопје и околината

Здружението на граѓани Центар за одржливи иницијативи, во соработка со групата ентузијасти со цел подобро велосипедско Скопје – НаТочак, ја воведува наградата „Највело општина во Скопскиот плански регион“ за 2023 година. – Позитивните страни на користењето велосипед се бројни и веќе докажани. Една од нив е дека со возење велосипед, емисиите на стакленички гасови се намалуваат за дури 91% во …

Continue Reading

Приведен малолетен крадец во Скопје

Полициски службеници од Полициската станица Центар денеска во 9:55 часот во Градскиот трговски центар лишиле од слобода малолетник од Скопје, поради сомнение дека вчера во книжарница на подрачјето на Центар, со употреба на сила го скршил стаклото, влегол внатре и одзел пари. Со малолетникот, како што информираа денеска од МВР, бил извршен разговор во присуство на родител и адвокат за …

Continue Reading

Скопје добива нова ботаничка градина во ЗОО Скопје

Градот Скопје и неговите жители добиваат нова Ботаничка градина која ќе се простира на 12.600 квадратни метри, и во која ќе бидат засадени над 4.600 уникатни дрвја и садници. Во Ботаничката градина ќе се постават видиковци, нова урбана опрема и бројни други содржини за посетителите. Предвидено е во градината, која ќе биде во рамки на Зоолошката градина во Скопје, да …

Continue Reading