Автомобилизам

На патеката кон Пониква се возеше ридско-брзинската трка од Државниот шампионат во автомобилизам

На патеката кон Пониква денеска се одржа ридско-брзинската трка „Пониква 2021“, што се возеше во рамки на Државниот шампионат во автомобилизам и ФИА – Централна европска зона. На натпреварот учествуваа 25 домашни возачи, како и […]

Автомобилизам

„Шкода“ го претстави внатрешниот изглед на новата „Фабија“

– „Шкода“ ја продолжува кампањата со малку слики за сосема новата „Фабија“, па овојпат го навести внатрешниот изглед. Во споредба со суперминито во заминување, четвртата генерација на субкомпактниот хечбек изгледа сосем поинаку, но во исто […]

Автомобилизам

Тојота разработува нов водороден мотор

– Водечкиот јапонски производител на автомобили „Тојота моторс“ работи на нов мотор на водород како дел од својот концепт за намалување на испуштањето штетни гасови, соопшти корпорацијата денеска. Новиот турбо-мотор ќе биде трицилиндричен, со зафатнина […]

Автомобилизам

„Фолксваген ИД.4“ прогласен за најдобар автомобил во 2021 година

– Жирито на Светските автомобилски награди го прогласи електричниот хечбек „Фолксваген ИД.4“ за најдобар автомобил во 2021 година. Резултатите од гласањето се објавени на интернет-страницата на конкурсот. „Честитки до ’Фолксваген‘ за оваа огромна победа. Ова е […]

Автомобилизам

„Субару“ привремено ја затвора својата единствена фабрика во САД

– Јапонската автомобилска компанија „Субару“ мора привремено да го затвори својот погон во Индијана (САД), поради недостаток на полупроводници, објави новинската агенција Кјодо. Единствената фабрика на компанијата надвор од Јапонија ќе продолжи со работа не […]

Автомобилизам

Huawei го претстави новиот електричен автомобил SERES SF5

Електричниот автомобил, SUV купе, со продолжена километража ќе се продава во флегшип продавниците на Huawei во Кина На 19 април, на Меѓународниот саем за автомобили во Шангај, Huawei објави дека кинеската автомобилска компанија SERES го […]

Автомобилизам

Две лица загинаа во стравична несреќа со самоуправувачка „Тесла“ во САД

– Две лица загинаа во американската сојузна држава Тексас, во сообраќајна несреќа во електромобил „Тесла“. Според надллежните во градот Хјустон, „при несреќата никој не седел на возачкото место“, како што стои во известувањето. Полицијата во […]

Автомобилизам

„Мечбокс“ најави колички засновани на вистински електромобили

– Британско-американскиот производител на играчки „Мечбокс“ ќе пушти во продажба колекција колички засновани на вистински електрични автомобили. Првиот модел ќе биде мини-реплика на „Тесла роудстер“, но ќе има и други модели во чијашто понуда ќе има […]

Автомобилизам

Шкода го обнови својот теренец „Кодијак“

– Чешкиот автомобил „Шкода Кодијак“ се појави 2016 година, во повеќе од 60 земји, а до денес е произведен во над 600.000 примероци, вклучувајќи го и моделот со спортски изглед „Кодијак ГТ“, достапен исклучиво во […]

Автомобилизам

Франција нуди стимулации за замена на стари автомобили со електрични велосипеди

– Француските власти имаат намера да им понудат 2.500 евра на сопствениците на стари автомобили со мотори со внатрешно согорување, за да ги однесат возилата во отпад и да ги заменат со нов електричен велосипед. […]