Половните Тесла автомобили почнаа да ја губат вредноста

Цените на половните Тесла автомобили паѓаат побрзо за разлика од оние на другите производители на автомобили и исто така овие симболи со статус на чиста енергија, стојат во продавниците подолго време чекајќи купувачи за разлика од другите половни автомобили во САД. Според индустриските податоци со кои располага Ројтерс, просечната цена на половен Тесла автомобил во Ноември била 55.754 долари, што …

Continue Reading

Производителот на луксузни автомобили Бентли постигна рекордна продажба

Бентли е последниот производител на луксузни автомобили кој соопшти дека постигнал рекордна продажба, јави ДПА. Компанијата со седиште во Кру, јужно од Манчестер, соопшти дека минатата година испорачала 15.174 автомобили. Тоа е 4 проценти повеќе отколку во 2021 година, и е поттикнато од рекордната побарувачка во Америка, Европа и Азија-Пацифик. Ролс-Ројс вчера соопшти дека постигнал рекорд со испорака на 6.021 автомобил минатата година, што е зголемување од осум …

Continue Reading

Рекордна продажба на автомобили Ролс Ројс во 2022 година

Луксузните автомобили не се погодени од кризата на трошоците за живот, бидејќи британскиот производител на автомобили Ролс-Ројс во 2022 оствари најголема годишна продажба со вкупно 6.021 продадени примероци. Ова претставува зголемување од осум отсто во однос на 2021 година, со испораки до клиенти во околу 50 земји, соопшти компанијата која припаѓа на германската групација БМВ. Најмногу автомобили се продадени во САД, Кина и Европа, додека …

Continue Reading

Норвешка воведува даноци за електричните возила

Норвешка го потврди првото место во светот по продажба на електрични автомобили во 2022 година, а Владата најави и дека ќе ги оданочува возилата, насочувајќи го вниманието на електрификација на тешките камиони. Електромобилите учествувале со 79,3 отсто од продажбата на нови возила лани, што е најмногу откако овој вид возила е пуштен во продажба, објави Норвешката федерација за патен транспорт …

Continue Reading

„Баиду“ и „Аполо го“ го пуштија првото ноќно такси без возач во Кина

Кинескиот технолошки гигант „Баиду“ објави проширување на комерцијалната оперативна област и на работното време на својата такси-услуга без возач во градот Вухан во средишна Кина. Платформата за самоуправувачко возење, „Аполо го“ првпат пушти ноќно такси во Вухан, означувајќи ја новата фаза од овој комерцијален бизнис. Во мигов, со повеќе од 50 такси без возач во оптек, „Аполо го“ покрива област …

Continue Reading

ИутеКредит Македонија организираше возбудливо возење со Игор Стефановски Иџе

ИутеКредит и Игор Стефановски Иџе им понудија незаборавно искуство и ден полн со адреналин на четворица, случајно избрани кандидати, кои имаа можност да се возат со тркачкиот автомобил на Иџе како негови сопатници. Храбрите кандидати се возеа со Иџе на тркачката патека во Кичево. Видеото во продолжение доловува дел од атмосферата за време на возењето:

Continue Reading

Следната година уште потешка за автомобилската индустрија, велат познавачи

Финансискиот директор на „Фолксваген“ смета дека 2023 година ќе биде „уште попредизвикувачка“ година за автомобилската индустрија од оваа, пред сѐ поради инфлацијата и влошените економски прогнози коишто ќе влијаат на падот на побарувачката за нови автомобили. Сепак, ова најверојатно значи дека и цените ќе бидат пониски. Арно Анлиц, главен финансиски директор на групацијата нагласи оти „Фолксваген“ ќе мора да го …

Continue Reading

Премиера на новиoт BMW Серија 7 и првиот BMW XM

Форвардизам – Нова ера на луксузните автомобили! Инспирирани од новата дефиниција за луксуз и Forwardism, компанијата М Кар, со емотивна и современа презентација, ги претстави најмоќните BMW модели од луксузниот сегмент. Првиот, целосно електричен модел од седмата генерација на BMW Серија 7, — BMW i7 и сензационалниот BMW XM, ја доживеаа својата македонска премиера, зрачејќи со чиста моќ, префинетост и …

Continue Reading

„Фиат“ го создаде првиот виртуелен салон во Метаверзумот

Италијанската автомобилска компанија „Фиат“ стана првата во светот со свој изложбен салон во тн. Метаверзум, со цел „да го револуционизира искуството“ на купувачите. Метаверзумот на „Фиат“, се чини, не е поврзан со „Мета’с Мета“, а и за пристап до салонот не требаат уреди за виртуелна реалност. На овој начин, корисникот се наоѓа во интерактивното искуство во салонот, заедно со службеникот …

Continue Reading

Потрошени шест цистерни вода за гаснење пожар во автомобил „Тесла“

 Електричните автомобили се помалку склони кон самозапалување од бензинците, но кога ќе се запали, обично од возилото не останува ништо. За тоа најдобро говори последниот пример со „Тесла модел С“ од автопат во Пенсилванија, САД. Веднаш по судирот, од „Теслата“ почнало да се шири чад, според патникот кој веднаш го напуштил возилото. Пожарот почнал брзо да се шири, така што …

Continue Reading