–>

Започнува Мостра: „Домаќинство за почетници“ на Горан Столевски со премиера на филмскиот фестивал во Венеција

HFB
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Филмскиот фестивал во Венеција, еден од најпрестижните настани во глобалната филмска индустрија, денес го отвора своето 80-то издание.

80-тиот меѓународен филмски фестивал во Венеција, организиран од Ла Биенале ди Венеција, ќе се одржи во Венеција Лидо од денеска до 9 септември.

Одбележувајќи ја својата 80 годишнина, фестивалот го потврдува своето влијание во филмскиот свет како најава за извонредни остварување и потенцијални номинации за Оскар пред сезоната на награди. На фестивалот ќе бидат прикажани филмски наслови како „Ферари“ на Мајкл Ман, „Маестро“ на Бредли Купер, „Догмен“ на Лук Бесон „Убиецот“ на Дејвид Финчер, „Присила“ на Софија Копола, а тука е и македонскиот филм „Домаќинство за почетници“ на Горан Столевски.

И покрај сегашните штрајкови во Холивуд, на црвениот килим ќе зачекорат ѕвезди како Адам Драјвер, Кејлеб Лендри Џонс, Мадс Микелсен и Џесика Честејн кои се меѓу познатите лица кои ќе присуствуваат на претстојниот филмски фестивал во Венеција.

Своја премиера ќе има и македонскиот филм „Домаќинство за почетници“ во режија и по сценарио на Горан Столевски, а во продукција на Лист Продукција – Скопје што има обезбедено дистрибуција на територија на САД, преку компанијата Focus Features (Universal Pictures).

Ова е третиот долгометражен филм на режисерот Столевски и прво негово македонско мнозинско остварување. Неговиот дебитантски филм „Нема да си сама“ (You won’t be alone) беше премиерно прикажан на Sundance Film Festival во 2022 година, а истата година, неговиот втор филм „Доволно возрасни” (Of an Age) го отвори Melbourne International Film Festival. И двата филма беа интернационално дистрибуирани од страна на Focus Features и Universal Pictures.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK