Заврши комисиската расправа за избор на Светлана Жупаноска за член на Советот на јавни обвинители

Во Собранието денеска продолжи седницата на Комисијата за прашања на изборите и именувањата на чиј дневен ред е утврдување на предлози за избор на членови на Советот на јавните обвинители. Во рамки на денешната седница заврши расправата за првата кандидатка Светлана Жупаноска, судски соработник во Основниот граѓански суд – Скопје. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ не дава поддршка за изборот, а нејзините пратеници …

Continue Reading

Меџити: Случајот со Мемет Камбер не е пријавен во Министерството за здравство

Во Министерството за здравство нема никаква пријава за случајот со детето Мемет Камбер, информира министерот за здравство Фатмир Меџити. Тој на денешна прес-конференција во клиниката ТОУРАЛЕЦ запрашан за случајот со детето Мемет Камбер рече дека до службите во Министерството не стигнало никаква пријава за конретниот случај. – Службите проверија, нема ништо такво пријавено во Министерството за здравство. Не знам сега …

Continue Reading

Зголемени парафискалните давачки на централно ниво

Парафискалните давачки се уште претставуваат голем товар за бизнис секторот, иако микро и малите компании овој товар го чувствуваат многу посилно во однос на големите, беше речено на денешниот економски форум што го организира Фајненс тинк. На централно ниво парафискалните давачки кон институциите се зголемени, а на локално бројот на парафискални давачки е умерен. – Административниот товар на поднесоци, корекции, …

Continue Reading

Отворен ден во гимназијата ,,Методи Митевски – Брицо” во Делчево

Во рамки на Отворениот ден на училиштето, денеска на деветтоодделенците од Делчево им беа претставени образовните профили кои ги нуди Средното општинско училиште „Методи Митевски – Брицо” за упис во прва година во учебната 2023/2024 година. Како што информираше професор Лидија Таушанска, идните средношколци на настанот се запознаа со просторните капацитети на училиштето, опремата и ресурсите со кои располага. -На …

Continue Reading

Охридската библиотека со проект за читање и усно изразување кај второ и трето одделенците

Вкупно 25 деца од второ и трето одделение од четири основни училишта во Охрид изминатите две недели го усовршуваа читањето и раскажувањето во рамки на проектот „Читаме и раскажуваме гласно“ што го реализира библиотеката „Григор Прличев“ со поддршка на Министерството за култура. Таков проект, според Бети Лазеска Симоноска, библиотекар во охридската Библиотека, првпат се одржува во оваа установа. Смета дека …

Continue Reading

Бесими: Системски ќе се реши зголемувањето на платите

Министерот за финансии Фатмир Бесими денеска уште еднаш рече дека сите разговори за платите се водат во насока на утврдување методологија која ќе биде подеднаква за сите во јавниот сектор. Тоа, во иднина, рече Бесими, ќе биде решение не само за вработените, туку и за функционерите. За зголемувањето на платите на функционерите, пак, напомена Бесими, секоја институција поединечно постапува. Министерствата …

Continue Reading

Грковска се сретна со претставници на НКЕУ-МК

Вицепремиерката за политики за добро владеење Славица Грковска денеска одржа средба со универзитетските професори Милева Ѓуровска, Марина Митревска и Драган Тевдовски, како претставници на Националната конвенција за Европската Унија во Република Северна Македонија (НКЕУ-МК). Како што соопшти владината прес-служба, НКЕУ-МК е демократски форум за отворен и транспарентен дијалог за прашања поврзани со Пристапните преговори за членство во Европската Унија. – …

Continue Reading

ЕК иницира четири кривични постапки против Бугарија

Европската комисија денеска објави четири кривични постапки против Бугарија. Процедурите се во областа на перење пари, борба против измами со средства од ЕУ, квалитетот на воздухот и безбедноста на поморството. ЕК ја повикува Бугарија да ги спроведе европските правила против перење пари и дава рок од два месеци за одговор. Софија пријавила целосна имплементација на правилата, но ЕК открила неколку …

Continue Reading

Договорот за обезбеденост со храна во рамки на иницијативата „Отворен Балкан“ пред пратениците

Собранието денеска разгледа повеќе точки од 95 седница за кои дополнително ќе се гласа. За Предлог-законот ратификација на Договорот за соработка во областа на механизмите за обезбеденост со храна во Западен Балкан, опозициската ВМРО-ДПМНЕ смета дека договорот со кој без бариери и слободно ќе може да се увезува и извезува храна за да се создадат услови за снабдување на граѓаните …

Continue Reading

Колева: Следната недела ќе стане јасно дали Мицкоски е дел од ЕУ блокот или од антиевропскиот блок

Почитувани граѓани, почитувани новинари, Пред сите политички партии во Собранието и пред сите пратеници е историска шанса, со глас за Европа да го продолжиме европскиот пат и да реализираме уште една стратешка цел –членство во ЕУ. Имаме јасна, силна и недвомислена поддршка од ЕУ и нашиот стратешки партнер САД. Одговорност за европската иднина на земјата е на сите 120 пратеници, …

Continue Reading