Зверев избори финале на Ролан Гарос

Германскиот тенисер Александар Зверев се пласираше во финалето на Ролан Гарос. Четвртиот тенисер во светот во второто полуфинале го победи Каспер Руд по пресврт со резултат 3:1. По повеќе од два и пол часа игра резултатот беше 2:6, 6:2, 6:4, 6:2. Зверев во финалето ќе се бори со Карлос Алкараз, во борбата за првиот Грен слем трофеј во кариерата. Шпанецот …

Continue Reading

Средба помеѓу претставници  на ВМРО-ДПМНЕ и Европскиот фронт, изразена поддршка за измените на Законот за организација на работата на органите на државната управа

После претходно одржаните консултации и постигнат договор помеѓу пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата и пратеничките групи на коалицијата ВРЕДИ и партијата ЗНАМ во текот на денешниот ден, се одржа средба помеѓу претставници на пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата и коалицијата Европскиот фронт. На средбата беа присутни Александар Николоски, Владо Мисајловски, Никола Мицевски и Стефан Андоновски, а од коалицијата …

Continue Reading

Ференцварош преку фаворитот Про Реко до европската круна

Ватерполистите на Ференцварош во драмтичното финале успеаја да го победат Про Реко со 12:11 (2:2, 4:2, 3:3, 3:4). Унгарскиот тим втор пат во својата историја стана европски првак. Исклулително квалитетниот натпревар, во кој Ференцварош го диктираше темпото се случи на четири минути и 27 секунди до крајот при водство на Ференцварош 9:8. Грата постигна гол за 9:9, но истиот беше …

Continue Reading

Германија депортирала 30 отсто повеќе луѓе од почетокот на 2024 во споредба со 2023 година

Германија депортирала 30 отсто повеќе луѓе од почетокот на 2024 година во споредба со минатата година кога зголемувањето беше 25 отсто во однос на 2022 година, изјави во петокот портпаролот на германското Министерство за внатрешни работи. Тој рече дека причина за тоа се построгите закони кои стапиле на сила. Од почетокот на оваа година евидентирани се 6316 депортации, додека во …

Continue Reading

Зеленски: Мојот легитимитет го признава народот на Украина, а легитимитетот на Путин го признава само Путин

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави во петокот дека неговиот легитимитет е признаен и определен од украинскиот народ, критикувајќи го легитимитетот на рускиот претседател Владимир Путин. „Народот на Украина го признава легитимитетот на претседателот Зеленски… Нашиот народ е слободен. Легитимитетот на Путин го признава само другарот Путин“, рече Зеленски на прес-конференција во Париз. Претседателските избори во Украина требаше да се одржат …

Continue Reading

WhatsApp добива уште една промена

Многу труд се вложи за подобрување на WhatsApp статусите во изминатите неколку месеци. Во последниот обид да се подобри оваа функција, апликацијата сега го подобрува начинот на рангирање на статусите. Според WABetaInfo, ажурирањата на статусот наскоро ќе биде подредена врз основа на популарноста и важноста на контактите. Поточно, поголема е веројатноста да видите нови Статуси од луѓе со кои разговарате …

Continue Reading

На Германија и требаат 75.000 нови војници

На Германија ѝ се потребни најмалку 75.000 дополнителни војници за да ги исполни своите обврски во НАТО, бидејќи алијансата го прилагодува своето одбранбено планирање за да се спротивстави на она што го гледа како сè поагресивна Русија, објави „Шпигел“. Повиците за повеќе војници би можеле да претставуваат дополнителен предизвик за германската влада, која се обидува да обезбеди средства за повисоки …

Continue Reading

Топлотен бран на Кипар, температурите се искачуваат до 44 степени

Топлотниот бран што го зафати Кипар пред неколку дена ги доведе дневните температури над 40 степени Целзиусови, а денеска, како што соопшти кипарската метеоролошка служба, се очекува да достигне до 44 степени Целзиусови во областа на Никозија и околината. Топлотниот бран започна во понеделникот, а синоптичарите велат дека ќе продолжи и следната недела. Дури и ноќе, термометрите покажуваат вредности само …

Continue Reading

Шефот на ОН го повика Израел за кршење на правата на децата

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш ја додаде израелската војска на глобалната листа на оние кои ги кршат правата на децата, изјави израелскиот амбасадор во ОН Гилад Ердан, нарекувајќи ја одлуката „срамна“. Ердан рече дека за таа одлука денеска бил официјално информиран. Глобалната листа е вклучена во извештајот за децата во вооружени конфликти што треба да биде доставен до Советот …

Continue Reading