Зеленски: Мојот легитимитет го признава народот на Украина, а легитимитетот на Путин го признава само Путин

zelenski1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKУкраинскиот претседател Володимир Зеленски изјави во петокот дека неговиот легитимитет е признаен и определен од украинскиот народ, критикувајќи го легитимитетот на рускиот претседател Владимир Путин.

„Народот на Украина го признава легитимитетот на претседателот Зеленски… Нашиот народ е слободен. Легитимитетот на Путин го признава само другарот Путин“, рече Зеленски на прес-конференција во Париз.

Претседателските избори во Украина требаше да се одржат оваа пролет, по петгодишниот мандат на Зеленски. Сепак, вонредната состојба воведена по руската инвазија на Украина во февруари 2022 година ги забранува сите воени избори. Уставот вели дека претседателот ја извршува функцијата додека новоизбраниот не ја преземе функцијата.

Путин неколку пати тврдеше дека Зеленски е нелегитимен претседател бидејќи неговиот петгодишен мандат истече овој мај. Западните лидери не го доведуваат во прашање легитимитетот на Зеленски, а социолозите велат дека постои консензус меѓу Украинците дека Зеленски треба да остане на функцијата до крајот на војната.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK