Германија депортирала 30 отсто повеќе луѓе од почетокот на 2024 во споредба со 2023 година

sholc-1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKГерманија депортирала 30 отсто повеќе луѓе од почетокот на 2024 година во споредба со минатата година кога зголемувањето беше 25 отсто во однос на 2022 година, изјави во петокот портпаролот на германското Министерство за внатрешни работи.

Тој рече дека причина за тоа се построгите закони кои стапиле на сила. Од почетокот на оваа година евидентирани се 6316 депортации, додека во истиот период во 2023 година имало 4792 депортации.

Во текот на 2023 година, Германија депортирала 16.430 луѓе, а во 2022 година таа бројка била 12.945.

Многу луѓе беа депортирани во Македонија, Грузија и Австрија во претходните две години. Германија депортира многумина во други земји-членки на ЕУ бидејќи многумина живееле таму пред да дојдат во Германија и затоа треба да поминат низ процедури за добивање азил во тие земји.

Депортациите добија повторно внимание откако германски полицаец беше убиен во Манхајм од авганистански имигрант. Германија досега не депортирала државјани на Авганистан и Сирија во нивните матични земји бидејќи се сметаат за небезбедни.

Германскиот канцелар Олаф Шолц вчера најави дека сака повторно да дозволи депортација на тешки криминалци во Авганистан и Сирија. Германското МВР во моментов ги разгледува можните начини да го постигне тоа. Pro Asyl, германска организација за правата на бегалците, ја осуди иницијативата на Шолц.

„Меѓународното право јасно забранува депортации во Авганистан и Сирија“, изјави шефот на организацијата Карл Коп за весникот Augsburger Allgemeine објавен во петокот.

Коп ја опиша намерата на Шолц како незаконска бидејќи „двете земји се познати по употребата на тортура и нечовечки казнување“.

Германското Министерство за надворешни работи денеска предупреди и против соработката со талибанците, кои владеат со Авганистан, за депортирање на авганистански криминалци, велејќи дека исламистичката влада ќе бара меѓународно признавање доколку се направи таков чекор.

„Талибанците ќе сакаат барем делумно меѓународно признавање во замена за каква било репатријација“, изјави во Берлин портпаролот на германската министерка за надворешни работи Аналена Баербок.

„И факт е дека германската влада не ја признава де факто талибанската влада во Авганистан, како и секоја друга земја во светот, и не соработува со неа“.

Има само повремен контакт „на техничко ниво“ во поединечни случаи, додаде портпаролот. Талибанците и претходно покажаа дека се отворени за соработка во однос на прифаќањето на авганистанските криминалци и опасни поединци.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK