Паладино ја презеде Фиорентина

Италијанскиот тренер Рафаеле Паладино ја презеде Фиорентина, соопшти клубот од „Артемио Франки“. Паладино (40) потпиша договор на две години, со опција за соработката да биде продолжена на уште една сезона. Паладино на функцијата го наследи Винченцо Италијано. Во Фиорентина доаѓа од Монца, каде што беше тренер две години. „Рафаеле многу верува во нашите планови и ја избра Фиорентина и покрај …

Continue Reading

Пукано во автобус од прозор, повредени се две лица во Москва

Две лица се ранети денеска во Москва кога непознат маж пукал во возило на јавен превоз од прозорецот на неговата куќа, јавија руските медиуми. Престрелката се случила во населбата Бибирево на северот на Москва, пишува порталот „Газета.ру“. Припадници на полицијата излегле на местото на автобуската станица каде биле искршени стаклата, делумно блокирани околните улици, а како што пренесува каналот Шот …

Continue Reading

Мбапе: Во ПСЖ в лице ми рекоа дека повеќе нема да играм

Сагата конечно заврши, Килијан Мбапе се пресели во Реал. И тој зборуваше со новинарите за прв пат откако беше официјализиран трансферот. Мбапе разговараше со новинарите на собирот на француската репрезентација пред ЕУРО, на кој присуствуваше и претседателот на таа земја, Емануел Макрон. – Многу сум среќен, се гледа насмевката на моето лице. И како среќен играч можам да играм подобро. …

Continue Reading

Германски воени авиони пресретнале руски авиони над Балтичкото Море

Германските воздухопловни сили соопштија дека борбените авиони на земјата пресретнале руски авиони кои наводно летале над Балтичкото Море „без план за лет и радио комуникација“. Во објавата на германското воено воздухопловство на платформата „Икс“ се наведува дека авионите на Еурофајтер кои летаат од Лиелварде, Латвија, како дел од мисијата за воздушно надзор на НАТО „Балтичко засилување“ (ВАПБ), морале да извршат …

Continue Reading

Ѓоковиќ се огласи по повлекувањето: „Играв со срце“

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ се огласи на социјалните мрежи по одлуката да се повлече од Ролан Гарос. „Со тага можам да објавам дека се повлекувам од Ролан Гарос. Играв со срце и дадов се од себе на вчерашниот натпревар, но за жал, поради скинат медијален менискус на десното колено, јас и мојот тим моравме да донесеме тешка одлука по внимателно …

Continue Reading

Украина: Користењето западно оружје за напад на Русија значително ќе ја ослабне Москва

Началникот на ГШ на украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека употребата на западно оружје за напади во Русија е клучна одлука што ќе влијае на руската авијација и нејзината способност да дејствува во пограничните области. По притисокот од Украина и некои од нејзините европски сојузници, Соединетите Американски Држави минатата недела се согласија да ја променат својата политика и да …

Continue Reading

Членот 368 од Законот за облигациони односи е дискриминирачки и штетен и за државата и за граѓаните – Уставниот суд на потег!

По неколку неуспешни гласања, судијата Дарко Костадиновски е нов претседател на Уставниот суд. Сега останува Уставниот суд да се фокусира на клучни прашања од јавен интерес. Имено веќе подолго време во јавноста се дискутира за штетноста на измените на Законот за облигациони односи. Членот 368 од Законот за облигациони односи е дискриминирачки и спротивен на Уставот. Отписот на долговите постари …

Continue Reading

Осигурување на домот, првата работа која треба да ја направиме по купувањето на домот!

Сон на секое семејство или поединец е имање на свој  сопствен дом. Во денешно време инвестирањето во свое место за живеење претставува финансиски предизвик и голем животен исчекор во осамостојувањето на секој човек. Но, предизвиците не завршуваат со купувањето на домот и добивањето на клучевите, напротив во тој момент започнува грижата за имотот и вложените финансиски средства. Во тој контекст …

Continue Reading

Отворено писмо од ДФРМ до јавноста и медиумите

Бараме од органите во Агенцијата за филм, од техничкиот и идниот Министер за култура и од техничката и новата македонска Влада, како и од останатите релевантни државни институции, итно разгледување на состојбите во Агенцијата за филм и итно запирање на лажната слика која се креира за состојбите во филмската дејност, кога во суштина фимските работници, автори и продуценти ги живеат …

Continue Reading