Паладино ја презеде Фиорентина

GPPFuPrX0AAmgwE.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKИталијанскиот тренер Рафаеле Паладино ја презеде Фиорентина, соопшти клубот од „Артемио Франки“.

Паладино (40) потпиша договор на две години, со опција за соработката да биде продолжена на уште една сезона. Паладино на функцијата го наследи Винченцо Италијано.

Во Фиорентина доаѓа од Монца, каде што беше тренер две години.

„Рафаеле многу верува во нашите планови и ја избра Фиорентина и покрај многуте други понуди. Се надевам дека со неговиот ентузијазам, амбиција и силна работна етика ќе можеме да уживаме во многу успешни моменти заедно“, стои во соопштението на веб-страницата на клубот од Фиренца.

Фиорентина сезоната ја заврши на осмото место со 60 бодови во италијанската лига, а играше и во финалето на Конференциската лига.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK