Германски воени авиони пресретнале руски авиони над Балтичкото Море

presretnale-avioni.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKГерманските воздухопловни сили соопштија дека борбените авиони на земјата пресретнале руски авиони кои наводно летале над Балтичкото Море „без план за лет и радио комуникација“.

Во објавата на германското воено воздухопловство на платформата „Икс“ се наведува дека авионите на Еурофајтер кои летаат од Лиелварде, Латвија, како дел од мисијата за воздушно надзор на НАТО „Балтичко засилување“ (ВАПБ), морале да извршат проверка по Центарот за комбинирани воздушни операции предупредени на руски авиони.

Авионите на германското воено воздухопловство добија помош од сојузникот на НАТО Финска, која издаде предупредување за брз одговор за да го идентификуваат леталата.

Се наведува дека руските авиони се идентификувани како „Иљушин“ Ил-20 Коут и „Антонов“ Ан-12 Куб Д.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK