Антонио Конте е новиот тренер на Наполи

Антонио Конте ќе биде тренер на Наполи од стартот на новата сезона, пренесува Фабрицио Романо. Конте и Наполи ги договориле сите детали од договорот кој ќе биде со важност до јуни 2027 година. Според некои италијански медиуми, Конте ќе заработува меѓу осум и девет милиони евра годишно, со што ќе стане најплатен тренер во Италија. Досега тоа беше Симоне Инзаги …

Continue Reading

Орбан по пресудата против Трамп: Знам дека е чесен човек

Унгарскиот премиер Виктор Орбан застана во одбрана на поранешниот американски претседател Доналд Трамп откако стана првиот претседател на САД осуден за кривично дело. „Знам дека претседателот Доналд Трамп е чесен човек. Како претседател, тој секогаш ја ставаше Америка на прво место, имаше почит низ целиот свет и тој го користеше тој почит за да изгради мир“, напиша Орбан на X. …

Continue Reading

Турција: Нема да дозволиме учество на НАТО во војната во Украина

Турција одбива да дозволи НАТО да учествува во војната во Украина, изјави денеска турскиот министер за надворешни работи Хакан Фидан по неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на Алијансата во Прага. „Го поддржуваме продолжувањето на помошта за Украина и капацитетот на Украина да обезбеди одвраќање, но не сакаме НАТО да учествува во таа војна“, рече турскиот министер за надворешни …

Continue Reading

Трамп ќе поднесе жалба на историската пресуда

Доналд Трамп изјави дека ќе поднесе жалба на пресудата со која стана првиот американски претседател осуден за кривично дело, иако ќе мора да почека до изрекувањето на пресудата на 11 јули за да го преземе тој чекор. Говорејќи во фоајето на Трамп Тауер на Менхетен, каде што првпат ја објави својата кандидатура за претседател во 2015 година, Трамп ги повтори …

Continue Reading

(Видео) „Никој не е над законот“ – се огласи Бајден по пресудата против Трамп

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека пресудата на Доналд Трамп во судскиот процес за поткуп на ѕвездата од филмовите за возрасни го потврди „американскиот принцип дека никој не е над законот“. Говорејќи од Белата куќа, Бајден рече дека поротата е составена од Американци, кои ги слушнале доказите и донеле едногласна пресуда. „Доналд Трамп ги доби сите можности да се брани. …

Continue Reading

Маж нападнат со мачета на Тајмс Сквер

Вчера попладне на њујоршкиот Тајмс Сквер, маж бил нападнат со мачета и избоден во двете нозе, соопшти полицијата, пишува ABC. Портпаролката на полициската управа на Њујорк изјави дека три лица се уапсени во врска со прободувањето со нож што се случило околу 13 часот во прометниот и туристички центар на Њујорк. Мажот е во болница и е стабилен. Полицијата не …

Continue Reading

Кампањата на Трамп собра 34,8 милиони долари во мали донации откако тој беше прогласен за виновен

Кампањата на поранешниот американски претседател и републикански претседателски кандидат, Доналд Трамп, објави дека собрала 34,8 милиони долари во мали суми, откако поротата на Окружниот суд на Менхетен го прогласи Трамп за виновен. Кампањата на сега првиот и единствениот осуден претседател на Америка рече дека бројката е речиси двојно поголема од претходниот рекорд на платформата за собирање средства „WinRed“, која во …

Continue Reading

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Новите MINI автомобили се уште постилски, дигитални и харизматично едноставни.

Подгответе се за нови, возбудливи, урбани МINI приказни! Стил, технологија, препознатливо МINI картинг чувство при возењето и современ пристап во дизјанот ја карактеризираат новата MINI фамилија. Компанијата М Кар ги претстави новите MINI Cooper и МINI Countryman, кои се истовремено модерни и традиционални и зрачат со експресивен минимализам. „Новите MINI автомобили ја евоцираат историјата на брендот. Со своето ново семејство, …

Continue Reading

Челзи го продава Лукаку: позната сумата за која се подготвени да се откажат од него во Лондон

Челзи е подготвен да го продаде Ромелу Лукаку, а Фабрицио Романо ја откри сумата за која клубот од Стемфорд Бриџ е подготвен да ја заврши зделката. Најсигурниот стручњак за трансфери тврди дека во Лондон се подготвени да се откажат од услугите на белгискиот напаѓач за 45 милиони евра. Лукаку ја помина сезоната на позајмица во Рома, негова втора позајмица откако …

Continue Reading