Трамп ќе поднесе жалба на историската пресуда

Трамп-Бајден-може-да-не-вовлече-во-трета-светска-војна.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKДоналд Трамп изјави дека ќе поднесе жалба на пресудата со која стана првиот американски претседател осуден за кривично дело, иако ќе мора да почека до изрекувањето на пресудата на 11 јули за да го преземе тој чекор.

Говорејќи во фоајето на Трамп Тауер на Менхетен, каде што првпат ја објави својата кандидатура за претседател во 2015 година, Трамп ги повтори своите поплаки дека судењето е обид да се спречи неговото враќање во Белата куќа и предупреди дека тоа покажува дека ниту еден Американец не е безбеден од политички мотивиран прогон.

„Ако тие можат да ми го направат тоа мене, тие можат да го направат тоа секому“, рече Трамп во својот 33-минутен говор.

Републиканскиот кандидат за претседателските избори во 2024 година не сакаше да одговори на новинарските прашања.

По два дена расправа, поротата во Њујорк го прогласи Трамп за виновен по сите 34 точки од обвинението за фалсификување документи за прикривање на плаќањата на порно ѕвездата Сторми Даниелс во последните денови од неговата претседателска кампања во 2016 година.

Трамп сè уште се соочува со три други кривични обвиненија, а за сите се изјасни за невин и вели дека се политички мотивирани.

Реакциите за пресудата беа остро поделени партиски. Демократските пратеници ја пофалија пресудата, додека многу републиканци ги прифатија тврдењата на Трамп дека обвинителството е политички мотивирано да го спречи да се врати на власт.

Претседателот на Претставничкиот дом Мајк Џонсон изјави дека републиканците ќе застанат со Трамп и дека тој предвидува дека Врховниот суд на САД ќе ја поништи пресудата.

„Претседателот Трамп повеќе не е само поединец“, рече тој во радио емисијата на Хју Хјуит. „Тој е симбол на борбата против корупцијата на нашиот систем. Некои од поддржувачите на Трамп преку интернет повикаа на бунт, револуција и насилна одмазда.

Националните анкети покажуваат дека Трамп е во тесна трка со Бајден, а четвртина од анкетираните републиканци рекоа во априлската анкета на Ројтерс-Ипсос дека нема да гласаат за него доколку поротата го прогласи за виновен.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK