Хет трик на Довбик – Џирона со седм гола ја испрати Гранада во Сегунда

Во вториот натпревар од последното 38. коло на шпанската Примера, фудбалерите на Џирона ја декласираа Гранада со 7:0. Џирона во голем стил ја заврши најуспешната сезона во клупската историја. Екипата од Каталонија е трета на табелата и наредната сезона ќе игра во Лигата на шампионите. Три гола постигна Украинецот Артем Довбик, кој сега е прв стрелец во лигата со 24 …

Continue Reading

„Пасатот“ го паркирал во море: капачите во Неум изненадени од несекојдневна сцена

Арогантното паркирање по улиците на градовите во БиХ веќе е секојдневие, но не се гледа често некој да паркира автомобил во морето, пишуваат тамошните медиуми. Според написите, токму таква неверојатна слика ги изненадила неколкуте капачи на плажата во Неум, кои гледале како „Пасат“ буквално влегува во морето. Според фотографиите објавени на социјалните мрежи, возачот го паркирал автомобилот во морето за …

Continue Reading

Безбедно пронајдени и евакуирани граѓани од височините на Осоговските планини

Денеска, во 16.15 часот од лицето за контакт од Доброволнота спасувачка служба „Осогово“ Кочани, ЦУК добил известување дека неколку лица враќајќи се од настан на „Царев Врв“ на Осоговски планини имале дефект на возилото и истите побарале помош. Даден бил совет лицата да се јават на бројот 112 за да се утврди нивната локација. Откако се лоцирани, лицата биле пронајдени …

Continue Reading

Пандев во „Тимот на светот“, ќе игра против Романија 1994

Тимот на светот утре во Букурешт ќе одигра ревијален натпревар против „златната генерација“ на романскиот фудбал која остави фантастичен впечаток на СП 1994. На Светското првенство во 1994 година Романија стигна до четвртфиналето. Дел од тимот на светот ќе биде и Горан Пандев. Во овој тим се меѓудругите Дида, Маикон, Стоичков, Ривалдо, Панучи, Маркос Сена, Савиола, Карембе… Во тимот на …

Continue Reading

Свештеник во Флорида гризнал жена која се обидувала да се причести

Свештеник од Флорида се соочува со обвиненија за напад откако гризнал жена за време на неделната миса. Жената дошла на мисата во 10 часот, која се одржала во црквата Свети Тома Аквински и се обидела да се причести, објави епархијата Орландо, како што пренесува „NBC News“. Свештеникот и рекол дека не се подготвила соодветно за причест, и дал благослов и …

Continue Reading

Руските војници користат “стелт одела” во Украина (ВИДЕО)

Руските трупи користат околу 600 стелт одела што ги замаглуваат силуетите, кои се речиси невидливи за термички апарати во специјалната воена операција во Украина, изјави за ТАСС на 24 мај технолошката фирма HiderX. „Почнавме со 25 одела што им ги поделивме на руските војници за тестирање. Сега околу 600 наши маскирни „стелт костуми“ кои ја заматуваат човечката силуета се вработени …

Continue Reading

Атлетико поради навивачите го менува грбот

Челниците на Атлетико Мадрид на иницијатива на навивачите од следната сезона ќе го промени изгледот на грбот. Атлетико последниот натпревар со актуелниот грб ќе го одигра утре против Реал Сосиедад, а од следната сезона ќе го врати стариот грб од 2017 година. Атлетико има 139 илјади членови, а во гласањето на оваа одлука учествувале 78 илјади од нив. Recent Evolution …

Continue Reading

Сиљановска Давкова со италијанскиот претседател Матарела: побарани гаранции за европските интеграции

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова во рамки на посетата на Италијанската Република денеска оствари средба со италијанскиот претседател Серџо Матарела. На средбата, претседателката изрази задоволство што нејзината прва посета на земја членка на ЕУ и НАТО е во Италија, што претставува потврда за пријателските односи меѓу двете земји и истакна дека ќе се залага за натамошно унапредување на политичкиот дијалог и …

Continue Reading

Израелски министер: Мораме да ја продолжиме борбата и покрај наредбата на Меѓународниот суд на правдата

И покрај денешната наредба на Меѓународниот суд на правдата. Израел веднаш да ги прекине воените операции во градот Рафаh, во Појасот Газа, израелскиот министер Бени Ганц, член на Воениот кабинет, изјави дека Израел мора „да ја продолжи борбата“. Ганц телефонски разговарал со американскиот државен секретар Ентони Блинкен од штабот на израелската армија во Тел Авив, а потоа најавил дека Израел …

Continue Reading