Хет трик на Довбик – Џирона со седм гола ја испрати Гранада во Сегунда

12252638.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВо вториот натпревар од последното 38. коло на шпанската Примера, фудбалерите на Џирона ја декласираа Гранада со 7:0.

Џирона во голем стил ја заврши најуспешната сезона во клупската историја. Екипата од Каталонија е трета на табелата и наредната сезона ќе игра во Лигата на шампионите.

Три гола постигна Украинецот Артем Довбик, кој сега е прв стрелец во лигата со 24 гола, еден повеќе од Норвежанецот Александар Серлот од Виљареал.

Во победата два гола постигна вториот Украинец Циганков, односно Гарсија и Стуани.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK