Атлетико поради навивачите го менува грбот

f8e92903-b85d-4bd3-a8df-888d9005043b.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЧелниците на Атлетико Мадрид на иницијатива на навивачите од следната сезона ќе го промени изгледот на грбот. Атлетико последниот натпревар со актуелниот грб ќе го одигра утре против Реал Сосиедад, а од следната сезона ќе го врати стариот грб од 2017 година.

Атлетико има 139 илјади членови, а во гласањето на оваа одлука учествувале 78 илјади од нив.

Раководството на клубот на тој начин им дозволи на навивачите да одлучат кој грб сакаат да го носи нивниот клуб. Клубот ќе ја почитува нивната волја, но напоменува дека на лето ги очекува скап, сложен процес на промена на грбот на сите можни материјали, дресови, лиценци, страници…

Атлетико ја заврши сезоната на четвртото место во шпанската Ла Лига, па мечот со Сосиедад во последното коло ќе биде само формалност.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK