Свештеник во Флорида гризнал жена која се обидувала да се причести

Screenshot-2024-05-24-105304.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСвештеник од Флорида се соочува со обвиненија за напад откако гризнал жена за време на неделната миса.

Жената дошла на мисата во 10 часот, која се одржала во црквата Свети Тома Аквински и се обидела да се причести, објави епархијата Орландо, како што пренесува „NBC News“.

Свештеникот и рекол дека не се подготвила соодветно за причест, и дал благослов и ја замолил да си оди.

Жената подоцна се вратила и се обидела повторно да се причести, велат од бискупијата, а кога Родригез ја прашал дали ги презела сите неопходни чекори за да се причести, таа му рекла дека тоа не е негов проблем.

Свештеникот потоа ја причестил. „Во тој момент жената ја ставила раката во сад што го држел свештеникот, тој се обидел да ја оттурне со слободната рака, по што жената го оттурнала. Свештеникот ја каснал за раката“, наведуваат од епархијата.

Полицијата го истражуваше инцидентот во црквата и го сомничи Родригез за злоупотреба, пренесува медиумот.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK