Руските војници користат “стелт одела” во Украина (ВИДЕО)

vojnik
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Руските трупи користат околу 600 стелт одела што ги замаглуваат силуетите, кои се речиси невидливи за термички апарати во специјалната воена операција во Украина, изјави за ТАСС на 24 мај технолошката фирма HiderX.„Почнавме со 25 одела што им ги поделивме на руските војници за тестирање. Сега околу 600 наши маскирни „стелт костуми“ кои ја заматуваат човечката силуета се вработени во областа за специјални операции. Група војници во насока Харков исто така ги носеа нашите одела. Маскирните костуми се користат во сите предни области на специјалната операција“, соопшти технолошката фирма.

HiderX додаде дека неговите костуми за замаглување на силуетата, кои беа претставени претходно оваа година, функционираат добро без оглед на сезоната.

„Опремата е погодна за секојдневно камуфлирање, но нејзината главна цел е да сокрие војник од термички апарати ноќе. Наметката ги крие и војникот и оружјето што го носи, бидејќи јуришната пушка се гледа и преку термички апарат“, објаснуваат од фирмата.

HiderX објави видео снимка во април на која се гледа неговиот невидлив костум, кој тежи само 400 грама, значително го намалува топлинскиот потпис на војникот, што го прави речиси невозможно да се открие со термални снимки на земја или воздух.

HiderX во јануари соопшти дека е во завршна фаза на тестирање на материјал кој „се чинеше дека ја заматува силуетата“ и дека производот ќе биде завршен до крајот на месецот.

Технологијата што се користи во оделата вклучува „обложување ткаенини“ со соединение, откри компанијата тогаш, без да открие повеќе детали.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK