Управен оформи предмети за седумте тужби на „Европскиот фронт“ против решенијата на ДИК

Управниот суд оформи седум предмети за поднесените тужби од „Европскиот фронт“, кои се против одлуката на Државната изборна комисија (ДИК) за одбивање на приговорите за парламентарните избори. „Со оглед на роковите за постапување и одлучување, Управниот суд итно ги презема сите процесни дејствија согласно Изборниот законик“, се вели во соопштението. Решение бр.УП1 бр.10-21/2 од 14.05.2024 година на Државната изборна комисија …

Continue Reading

Навивачите дивееја и го прекинаа мечот меѓу Будуќност и Сутјеска

Црногорските спортови се занимаваат со скандали, а нов беше виден во плејофот од локалниот шампионат меѓу Сутјеска и Будучќост. Тој меч вечерва беше прекинат поради тепачка на навивачите во втората четвртина. Будуќност водеше со 36:26, кога популарните „Варвари“ влегоа на теренот преку официјалниот влез и почнаа да ги провоцираат домашните навивачи. Како што пренесува порталот „РТЦГ“, навивачите на Сутјеска одговориле …

Continue Reading

Лидерите на земјите од Западен Балкан со заедничка изјава остануваат посветени на процесите за членство во ЕУ

Шефовите на држави и влади на земјите од Западен Балкан денеска, во рамки на учеството на Самитот во Котор, Црна Гора, усвоија заедничка изјава со која ја потврдуваат посветеноста на земјите за заеднички регионален пазар насочен кон зајакнување на човечкиот капитал и развој на вештини. Шесте земји од Западен Балкан посветено ќе работат и на поттикнување на дигиталната трансформација, овозможување …

Continue Reading

Мицкоски: Главен предизвик ќе бидат реформите во Судскиoт совет и Советот на јавни обвинители

Главен предизвик ќе бидат реформите во Судски совет и Советот за јавни обвинители. Наша цел е да ги распуштиме овие кои довербата во правниот систем ја сведоа на едноцифрена бројка проценти, и наместо нив самите судии и обвинители да си ги изберат своите претставници преку тајно гласање, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во неговото обраќање на Самитот Македонија 2025. …

Continue Reading

Израелците со тенк убија пет свои војници во Газа

Петмина израелски војници загинаа во пријателски оган во северниот дел на Појасот Газа, а тројца се тешко ранети, соопштија израелските одбранбени сили. Според израелските медиуми, војниците загинале вчера во пријателски оган од израелски тенкови за време на судирите со милитантите на Хамас. Извештаите велат дека тенк удрил во зграда во бегалскиот камп Џабалија каде што биле сместени војници. Според податоците …

Continue Reading

Како вештачката интелигенција Galaxy AI го однесе мобилното искуството на Samsung телефоните на повисоко ниво?

Откако Samsung го потресе светот на смартфоните со новите функции напојувани од вештачка интелигенција во својата најнова линија на флегшип телефони, Galaxy AI се етаблираше како поим кој, меѓу другото, кој уште сега ги наговестува дури и одговорите за мобилните технологии од следната генерација. Вештачката интелигенција на мобилните уреди го трансформира начинот на кој  комуницирате со светот околу вас, при …

Continue Reading

14 македонски студентки по технички науки на првиот глобален состанок на иницијативата Global Engineer Girls на Групацијата Лимак

– Речиси 250 студентки по технички науки, од кои 14 од Северна Македонија, беа дел од првиот заеднички состанок што се одржа во Истанбул во рамки на иницијативата Global Engineer Girls (GEG), која ја спроведува Групацијата Лимак. Покрај од земјава, на заедничкиот состанок беа присутни и студентки од различни градови од Турција, Косово и Саудиска Арабија, а целта  на состанокот …

Continue Reading

ВТОР ДЕН ОД САМИТОТ НА МАКЕДОНИЈА2025:  Дигитализацијата и елиминирање на корупцијата – предуслови за забрзан економски раст 

– Дигитализацијата, како една од приоритетните области на делување и платформата за забрзан економски раст на Македонија2025, беше една од темите во фокусот на вториот ден од Самитот што се одржува во Скопје. Токму во насока на значително продлабочување на соработката во областа на дигиталната трансформација, во рамки на Самитот беше потпишан Меморандум за соработка помеѓу Македонија2025, Центарот за дигитална …

Continue Reading

Тинејџер исчезна во Алжир во 1998 година, по 26 години пронајден е жив во шталата на соседот

Алжирецот кој исчезнал пред 26 години бил пронајден во шталата на соседот, на само неколку минути пешачење, објави оваа недела Министерството за правда на земјата. Човекот, идентификуван само како Омар Б., исчезнал на 19-годишна возраст, за време на граѓанската војна во Алжир во 1998 година, а неговото семејство претпоставувало дека бил киднапиран или убиен, пренесува „Си-би-ес“. Сега, на 45-годишна возраст, …

Continue Reading