Израелците со тенк убија пет свои војници во Газа

izrael.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПетмина израелски војници загинаа во пријателски оган во северниот дел на Појасот Газа, а тројца се тешко ранети, соопштија израелските одбранбени сили.

Според израелските медиуми, војниците загинале вчера во пријателски оган од израелски тенкови за време на судирите со милитантите на Хамас.

Извештаите велат дека тенк удрил во зграда во бегалскиот камп Џабалија каде што биле сместени војници.

Според податоците на израелската армија, од почетокот на војната во Газа, во борбите загинале 626 војници, а околу 3.500 се ранети.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK