Зеленски го разреши заменик шефот на надворешното разузнавање

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска потпиша указ за разрешување на Андриј Алиексиенко, првиот заменик-шеф на украинската служба за надворешно разузнавање. Не беше наведена причина за неговото отпуштање. Тој беше заменет со Олех Луховски. Украинската надворешна разузнавачка служба, позната по кратенката СЗРУ, собира разузнавачки информации за политичката, економската, воената, научната и техничката сфера и директно му поднесува на претседателот. Зеленски го …

Continue Reading

(Видео) Британскиот крал Чарлс му предаде висока воена титула на својот син Вилијам

Британскиот крал Чарлс му врачи висока воена титула на својот син принцот Вилијам на церемонија, одбележувајќи го нивното ретко појавување заедно додека монархот забрзано се враќа на јавните должности по дијагнозата. Чарлс му ја врачи на Вилијам титулата командант на воздухопловните сили, функција што 75-годишниот монарх ја извршува 32 години, пред хеликоптер Апачи, што го набљудуваше персоналот во Музејот на …

Continue Reading

Стотици цивили се евакуирани од пограничните области на Харков

Стотици цивили се евакуирани од пограничните области на регионот Харков поради руските воздушни напади, пишува Гардијан. Полициските службеници помогнаа да се отстранат жителите од заедниците Циркунивска, Липецка и Вовчанск. Некои од најжестоките борби се водат на периферијата на украинскиот град Вовчанск, кој пред војната имаше 17.000 жители. Украинските и руските извештаи потврдија дека руските војници напредувале во близина, каде што …

Continue Reading

Аналитичар: Шојгу оди на уште повисока позиција, каде ќе оди сега Патрушев, останува да видиме

Во екот на засилената офанзива во Украина, каде руските сили интензивно напаѓаат и напредуваат во областа Харков и во Доњецк, силно одекна веста за разрешувањето на долгогодишниот министер за одбрана Сергеј Шојгу. Рускиот претседател Владимир Путин сосема неочекувано го разреши Сергеј Шојгу и на функцијата министер за одбрана го назначи Андреј Белоусов, поранешен вицепремиер задолжен за економија. Путин, како што …

Continue Reading

(Видео) Израелски демонстранти ја блокираа помошта за Газа, расфрлаа пакети со храна

Израелските демонстранти блокираа камиони со хуманитарна помош на пат кон Појасот Газа и расфрлаа пакети со храна на патот, што е последен во серијата инциденти кога Израел вети дека ќе обезбеди непречен проток на хуманитарни резерви во опколената енклава. Children in Gaza are not starving, children in Gaza are BEING STARVED Is it self-defense when you attack and destroy humanitarian …

Continue Reading

Арсовска: Знаат да склучат договор за рентање луксузни коли за да се вози Талат, а не знаат да си ја искосат тревата во сопствениот двор

„ВД Премиерот Талат од Форино дал насоки за нов напад од некаков си секретар на Владата, кој подеднакво не знае што му е работата“, напиша градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска на социјалните мрежи. „Знаат пред некој ден да склучат договор од 2,2 милиони евра за рентање луксузни коли за да се вози Талат, а не знаат да си ја …

Continue Reading

Словенец на центарот во финалето на Лигата на шампионите

УЕФА го одреди судијата за финалето на Лигата на шампионите. Тоа ќе биде Славко Винчиќ. Словенецот долго време е судија од елитната група, а ова несомнено ќе биде најголемиот меч во неговата кариера. Реал Мадрид и Борусија Дортмунд ќе се сретнат во финалето на Лигата на шампионите на стадионот „Вембли“. 🚨 OFFICIAL: Slavko Vinčić will referee the Champions League final! …

Continue Reading

Каталонскиот претседател ја напушта политиката по катастрофалниот резултат на неговата партија на регионалните избори

Каталонскиот претседател во заминување денеска изјави дека ќе се повлече од политиката откако неговата сепаратистичка партија постигна катастрофален резултат на регионалните избори на кои шпанските социјалисти му нанесоа тежок удар на каталонското движење за независност. Каталонската републиканска левица (ERC) на претседателот Пере Арагонес останува главната надеж за социјалистите, кои на вчерашните избори освоија најмногу гласови, но не доволно за мнозинство, …

Continue Reading

Нов “дијамант” на македонската кошарка

На 11 и 12 Мај во Велес  се одржа завршниот турнир во кошаркарската М12 лига во машка конкуренција. Во државното финале се сретнаа екипите на Водно Санс и на Феникс 2010, а натпреварот донесе големи возбудувања и заврши со победа на Феникс 2010. Тоа што го одбележа натпреварот беше неверојатното издание на капитенот на противничката екипа Водно Санс –  Давор …

Continue Reading