Зеленски го разреши заменик шефот на надворешното разузнавање

Зеленски-најави-нова-контраофанзива.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKУкраинскиот претседател Володимир Зеленски денеска потпиша указ за разрешување на Андриј Алиексиенко, првиот заменик-шеф на украинската служба за надворешно разузнавање. Не беше наведена причина за неговото отпуштање. Тој беше заменет со Олех Луховски.

Украинската надворешна разузнавачка служба, позната по кратенката СЗРУ, собира разузнавачки информации за политичката, економската, воената, научната и техничката сфера и директно му поднесува на претседателот.

Зеленски го назначи Олех Ивашченко на чело на службата во март, откако нејзиниот претходен шеф, Олександр Литвиненко, беше избран да го замени Олексеј Данилов како секретар на Советот за национална безбедност и одбрана.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK