(Видео) Јамал и Рафиња ја вратија Барселона на второто место

Фудбалерите на Барселона ја оправдаа улогата на фаворити, на домашен терен го совладаа Реал Сосиедад со 2:0 и се вратија на второто место на табелата во шпанската Примера. Со овој пораз Реал Сосиедад падна на седмата позиција, која носи пласман во Конференциската лига. Каталонците сосема заслужено ги освоија трите бода, но повторно избраниците на Чави Ернандез си поиграа со нервите …

Continue Reading

(Видео) Дуран спречи триумф на Ливерпул на „Вила Парк“

Фудбалерите на Астон Вила и Ливерпул одиграа возбудлив натпревар во претпоследноот коло на Премиер лигата на „Вила Парк“ во Бирмингем. На крајот немаше победник 3:3. Победа на Ливерпул не дозволи Колумбиецот Дуран. Ливерпул поведе во втората минута по грешката и автоголот на голманот Емилијано Мартинез, Јури Тиелеманс израмни во 12. минута. Гостите од „Енфилд“ заминаа на пауза со предност што …

Continue Reading

Украина: Соборивме руски борбен авион

Украинската 110-та посебна механизирана бригада собори уште еден руски борбен авион Су-25, соопшти единицата. 47-та механизирана бригада претходно во текот на денот извести дека соборила руски јуришен хеликоптер Ка-52 Алигатор, пишува Киев Индепенден. 110-та посебна механизирана бригада собори три руски авиони во последните две недели. Бригадата погоди уште два Су-25 на 4 и 11 мај. Единицата не прецизираше каде е …

Continue Reading

На Порфириj забранет влез во Косово, Патријархот: Таа врата ќе ја отвори самиот Бог

Власта во Приштина им забрани на поглаварот на Српската православна црква (СПЦ), патријархот Порфирије и на седумте владици кои го придружуваат да влезат во Косово, каде за утре е закажан состанок на советот на СПЦ во Пеќската патријаршија. Патријархот требаше да пристигне во Косово во текот на попладневните часови, но пред да пристигне на преминот Мердаре од Приштина, стигна забрана …

Continue Reading

Три недели од исчезнувањето на аутистично момче во Германија: дали Аријан бил жртва на несреќа при лов

Поминаа три недели откако шестгодишното момче Аријан Арнолд исчезна во германскиот град Бремерворде. „За нас е необјасниво што сè уште никаде не го најдовме момчето“, изјави портпаролот на полицијата Хајнер ван дер Верп. „Ништо не можеме да исклучиме. Никогаш не сме ја отфрлиле можноста тој да е киднапиран“, додаде Ван дер Верп во интервју за магазинот „Шпигел“. Според информации на …

Continue Reading

Шолц со колегите од нордиските земји: „Ќе ја поддржуваме Украина се додека е потребно“

Германскиот канцелар Олаф Шолц и неговите колеги од нордиските земји повикаа денеска на состанок во Шведска за итно зголемување на помошта за Украина, која се соочува со нови руски напади во близина на Харков. „Ќе ја поддржуваме Украина се додека е потребно“, рече канцеларот на прес-конференција во Стокхолм. Германија, која во април објави дека испраќа дополнителен систем за воздушна одбрана …

Continue Reading

(Видео) ДИК прифати приговор на коалицијата „Влен“

Државната изборна комисија денеска почна со разгледувањето на 27 приговори поднесени од политичките партии по одржувањето на парламентарните избори на 8 мај. Oд поднесените приговори од коалицијата „Влен“, досега, ДИК прифати еден, а еден отфрли. До ДИК се поднесени 27 приговори, девет од коалицијата „Влен“, осум од ВМРО-ДПМНЕ, пет од СДСМ и четири од Левица. Прифатениот приговор се однесува за …

Continue Reading

Американците ќе го кренат во воздух мостот во кој удри огромниот брод

Американските власти во Балтимор планираат да изведат контролирана експлозија за отстранување на дел од урнатиот мост Френсис Скот Ки во кој удри огромниот контејнерски брод што предизвика уривање на мостот во март. Експлозиите ќе го скршат носачот на мостот на помали делови, дозволувајќи им на спасувачките тимови да користат кранови за да ги извлечат искривените метални остатоци. После тоа, властите …

Continue Reading

Кристијан Ландов: Читајте! Толку.

Мајсторска игра на Сиљановска-Давкова. Даде свечена изјава без „северна“, а не прекрши ниту еден закон. Зошто? ➡ Уставот во член 81 предвидува новоизбраниот претседател да даде свечена изјава. 🔴 Во Изборниот законик стои изјавата која новоизбраниот претседател треба да ја даде пред пратениците. ⚡А таму ни С од „северна“: „Изјавувам дека функцијата претседател на Република Македонија ќе ја вршам совесно …

Continue Reading