(Видео) Британскиот крал Чарлс му предаде висока воена титула на својот син Вилијам

vilijam-charls.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKБританскиот крал Чарлс му врачи висока воена титула на својот син принцот Вилијам на церемонија, одбележувајќи го нивното ретко појавување заедно додека монархот забрзано се враќа на јавните должности по дијагнозата.

Чарлс му ја врачи на Вилијам титулата командант на воздухопловните сили, функција што 75-годишниот монарх ја извршува 32 години, пред хеликоптер Апачи, што го набљудуваше персоналот во Музејот на воената авијација во јужна Англија.

„Тој е навистина добар пилот“, рече Чарлс за својот син, поранешен пилот на хеликоптер за пребарување и спасување на британското кралско воздухопловство.

Посетата е последниот ангажман на Чарлс откако се врати на работа кон крајот на април, речиси три месеци откако Бакингемската палата објави дека се лекува од неодреден тип на рак.

Вилијам (41) исто така паузираше неколку недели од службените обврски во март и април оваа година, избирајќи да помине време со својата сопруга и да се грижи за неа, откако таа откри дека оди на превентивна хемотерапија за рак.

Во петокот рече дека е добро.

На церемонијата на примопредавање, Чарлс рече дека „со тага“ се збогува, но дека Воздухопловниот корпус на Армијата ќе стане уште посилен под водство на неговиот син.

„Внимавајте на себе и не можам да ви кажам колку сум горд што бев поврзан со вас цело ова време“, рече Чарлс. Трансферот на титулата беше објавен минатиот август по доаѓањето на тронот на Чарлс.

Вилијам помина време со членовите на воздухопловните сили подоцна денес, гледајќи ја обуката, опремата и слушајќи ги војниците.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK